Rada kraje odsouhlasila poskytnutí financí na pohotovostní služby a záchytku

07. 02. 2018

Na svém zasedání dne 6. února 2018 odsouhlasila Rada Libereckého kraje poskytnutí financí zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji na zajištění lékařské a zubní pohotovostní služby a zajištění protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby. Smlouvy musí ještě projednat krajské zastupitelstvo. Celková částka, která je poskytována formou vyrovnávací platby za závazek veřejné služby, činí 21.781.801 Kč.

Celkový objem finančních prostředků je rozdělen následovně. Pro zajištění lékařské pohotovostní služby se jedná o částku 15.479.201 Kč, dotace na zajištění protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby je 5.000.000 Kč, finanční prostředky na pohotovostní služby v oboru zubní lékařství jsou ve výši 1.302.600 Kč.

„Liberecký kraj poskytuje každoročně příspěvek na lékařskou pohotovostní službu nemocnicím v Liberci, České Lípě, Jablonci nad Nisou, Jilemnici, Frýdlantu a Tanvaldu a také Lázním Kundratice, které organizačně pohotovosti zajišťují. Záchytnou službu zajišťuje dostačujícím způsobem již třetím rokem pro celý kraj Krajská nemocnice v Liberci,“ říká Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Zmíněné nemocnice se v rámci smluv zavazují využít poskytnuté finanční prostředky k zajištění lékařské pohotovostní služby, a to v minimálním povinném časovém rozsahu stanoveném krajem. U všech jmenovaných nemocnic a v Lázních Kundratice je minimální doba pro zajištění pohotovosti pro dospělé v pondělí až čtvrtek od 18–20 hod., v pátek od 17–21 hod., v sobotu, neděli a svátky od 9–18 hod. Dětskou pohotovost najdou pacienti v nemocnicích s dětským oddělením ve všední den od 17–21 hod., o víkendu a ve svátcích od 9–20 hod, tedy v Krajské nemocnici v Liberci, v České Lípě, v Jablonci nad Nisou a Jilemnici. Pro oblast Turnovska slouží dětští lékaři i v Nemocnici Turnov, avšak pouze o víkendu a ve svátky mezi 9–20 hod. Liberecká krajská nemocnice se též zavázala zajistit pohotovostní služby v oboru zubní lékařství. Tato pohotovost je dostupná v sobotu, neděli a o svátcích od 8–13 hod.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz