Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Radní Jaroslav Podzimek: Je nutné rychle přijmout opatření k záchraně producentů mléka

 Radní Jaroslav Podzimek: Je nutné rychle přijmout opatření k záchraně producentů mléka

[32973|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/podz2_9bed6b578f.jpg]

25. 06. 2009
[id:8336|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Cena mléka, která je dlouhodobě pod výrobními náklady, to bylo hlavním tématem setkání zástupců zemědělců a potravinářů s předsedou Senátu PČR a senátora za Liberecko Přemysla Sobotky, poslanců Zdeňka Macha, Tomáše Hasila a Libora Ježka, nového europoslance  Edvarda Kožušníka a krajského radního pro zemědělství a životní prostředí Jaroslava Podzimka, kteří přijali pozvání Regionální agrární rady Libereckého kraje v úvodu tohoto týdne do Liberce.

Všechny hosty přivítal Robert Erlebach, předseda Regionální agrární rady, který hned v úvodu upozornil, že situace je natolik kritická, že někteří hospodáři již začali rozprodávat stáda.

„Výkupní ceny mléka se pohybuje v současné době kolem 6 korun, což je vlastně úroveň cen počátku 90 let minulého století, ale výrobní náklady dosahují čtyř a pětinásobku. To už není pro chovatele dlouhodobě ani krátkodobě udržitelné,“ doplnil Jaroslav Podzimek, který vyzval přítomné, aby jen nehodnotili situaci, ale aby se přijali konkrétní opatření k řešení problémů.

. “Pokud se týká současné ceny mléka, vznesl jsem k našim parlamentním zástupcům námitku, zda nedochází k porušování zákona o cenách. Nerad bych se dočkal paradoxní situace, že nás zemědělce nakonec ještě budou trestat finanční úřady za současnou situaci, kdy realizujeme prodej mléka pod cenami nákladů na výrobu," řekl Robert Erlebach.

V zemědělství pracuje v Libereckém kraji zhruba 5 tisíc lidí.

„V rámci kraje je nejtěžší situace na Semilsku,“ připomněl krajský radní

Po téměř tříhodinovém jednání se účastníci shodli na možnostech řešení. Jedním z nich je uvolnění dotací pro resort v dřívějším termínu než určují pravidla. Přemysl Sobotka tento způsob podporuje a obrátí se na ministra zemědělství s dotazem, zda byla Českou republikou již podána žádost o vyplacení dotací v předstihu a v jaké fázi u orgánů EU žádost je nyní.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302