Rekonstrukci Rádelského mlýna koronavirus nezpomalil, skončí o rok dřív

17. 06. 2020

Rekonstrukce mimoúrovňové křižovatky státních silnic I/35 a I/65 Rádelský mlýn pokračuje i bez ohledu na nedávno překonanou koronavirovou krizi podle plánu. Potvrdil to kontrolní den, jehož se zúčastnili hejtman Martin Půta a náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Jan Sviták. Oproti původnímu plánu navíc skončí doba úplné uzavírky silnice I/65 o rok dříve, tedy v termínu, který určil silniční správní úřad.

Původně měla trvat rekonstrukce, která vyjde na víc než 400 milionů, do podzimu roku 2022. „Liberecký kraj s tím ale zásadně nesouhlasil a dobu uzavírky, kterou Ředitelství silnic a dálnic České republiky navrhlo, odmítl akceptovat. Rekonstrukce tohoto významného dopravního uzlu musí trvat co nejkratší dobu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Nyní se mimo jiné budují pilíře mostní estakády, která bude jednosměrnou větví pro odbočení z Liberce na Jablonec nad Nisou. Práce pokročily i na svedení Jeřmanického potoka do krytého koryta a rekonstrukcí prochází původní opěrná zeď, která vede podél koryta řeky Mohelky.

Stavební úpravy zlepší dopravně technický i stavební stav křižovatky. „Rádelský mlýn byl vybudován na počátku sedmdesátých let a dnešním nárokům na bezpečný provoz již nevyhovoval. Po přestavbě bude odpovídat dopravním požadavkům současné doby,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Křižovatka je nyní v sevřeném prostoru údolí řeky Mohelky, které je ohraničeno strmými svahy. Nově navržené řešení změní tuto křižovatku na takzvanou rozštěpovou se třemi výškovými úrovněmi. „Priority, kterých se Ředitelství silnic a dálnic spolu se zhotoviteli drží, jsou urychlení kompletní rekonstrukce a zachování stálého provozu na tomto úseku,“ sdělil ředitel liberecké správy Ředitelství silnic a dálnic Jan Wohlmuth.

Krajský úřad Libereckého kraje nadále monitoruje dopravu na okolních silnicích, kudy si řidiči zkracují cestu. V posledních týdnech se zvýšil počet vozidel na silnici mezi Hodkovicemi nad Mohelkou a Rychnovem, na které byl do současně doby zákaz vjezdu vozidlům delších než 8 metrů. Častěji tento úsek využívaly i dodávky, které měly v některých úsecích problém s bezpečným míjením s osobními vozidly. „Vzhledem ke zvýšenému provozu na úzké silnici III. třídy mezi Radoňovicemi a Pelíkovicemi došlo k osazení dopravních značek zakazujících vjezd nákladním vozidlům. Nově tento úsek nemohou využívat ani dodávky.“ prohlásil Jan Čáp, vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Provoz na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem nyní Rádelským mlýnem vede ve střídavém režimu dvou a jednoho jízdního pruhu — na Liberec ve dvou, na Turnov v jednom. Uzavřen je sjezd na silnici I/65 ve směru na Rychnov a Jablonec nad Nisou. Rekonstrukce potrvá do konce listopadu 2021.

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz