Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Renesance slaví. Červený dům stojí v České Lípě už 440 let

26. 09. 2023

Již 440 let zdobí město Česká Lípa renesanční letohrádek zvaný Červený dům. Kronika českolipského pekaře Hanse Kriescheho uvádí, že jej nechal zbudovat Jetřich Jiří Berka z Dubé a Lipé; dokončen byl v roce 1583. Díky péči Libereckého kraje prochází opravami.

Momentálně je zpracována projektová dokumentace na rozsáhlou rekonstrukci Červeného domu, která pamatuje i na veřejně přístupné expozice. „Za poslední roky jsme opravili vnější plášť, ale dům ještě čeká rekonstrukce interiéru a také rekonstrukce přilehlých budov. V tuto chvíli máme projekt a žádost o dotaci do Integrovaného regionálního operačního programu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Označení Červený dům získal až později během své existence, pravděpodobně od červeného pomalování sloupků lodžie. Je jedinou renesanční stavbou svého druhu v severních Čechách.

Jednopatrová budova s klenutými arkádami je zdobena psaníčkovým sgrafitem. Klenba lodžie měla původně freskovou výmalbu a hlavní, takzvaný holdovací sál byl ozdoben na stěnách figurami v životní velikosti. Nástěnné malby bohužel při opravě v roce 1883 zedníci zcela zničili a dodnes se zachovala jen malba Šašek a smrt.

Letohrádek se později stal součástí podnikatelské činnosti nových neurozených majitelů. Na začátku 19. století se v něm nalézala barvírna látek, v přízemí hostinec U kotle. V roce 1882 se stal majitelem Josef Altschul a v Červeném domě fungovala dílna na odlévání cukrových homolí. Protože ale byla budova značně sešlá, Altschul výrobu zrušil a začal s jejím restaurováním za pomoci akademického malíře Eduarda Steffena.

V roce 1933 zde bylo otevřeno městské muzeum. V roce 1945 přebral správu český muzejní spolek a ve správě Vlastivědného muzea je Červený dům dodnes. Jsou zde kanceláře odborných pracovníků a depozitáře.

 

 

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324