Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Resort kultury hodlá pomoci Podještědskému muzeu v Českém Dubu
- 15. 04. 2013 17:17
Na pozvání starosty města Český Dub Jiřího Milera navštívila náměstkyně hejtmana LK pro kulturu a cestovní ruch Hana Maierová v závěru minulého týdne společně s vedoucím stejnojmenného odboru Krajského úřadu LK Martinem Nechvílem Český Dub.
Kromě diskuse o novém dotačním programu Libereckého kraje, které se zúčastnili mimo jiné místostarosta Martin Bobek a ředitelka muzea Hana Spěšná, se jednalo o podpoře Podještědského muzea v Českém Dubu a o tématech rozvoje cestovního ruchu v Podještědí.
„Podještědské muzeum Karoliny Světlé se významem svých sbírek i správou výjimečné památky, tj. johanitské komendy, vymyká úrovni běžného městského muzea. Tyto dva uvedené prvky jej zařazují mezi muzea nejen krajského, ale i národního významu,“ míní starosta města Jiří Miler.
Zároveň to podle něj přináší zvýšené náklady na evidenci sbírek, badatelskou činnost i péči o historickou památku komendy.
„Přislíbila jsem pomoc kraje v řešení financování těchto nadstandardních činností při jednáních se státními institucemi,“ zdůraznila Hana Maierová.
V oblasti cestovního ruchu byly představeny první vize rozvoje tohoto odvětví v Podještědí a v rámci celého turistického regionu i Libereckého kraje.
„Žel, nestihla jsem si prohlédnout maketu Ďáblovy bible, která je vystavena v Podještědském muzeu, ale snad to ještě do 28. dubna stihnu,“ dodala náměstkyně hejtmana.
Otevřeno: DUBEN-ZÁŘÍ, středa - neděle 9:00 - 17:00 hodin
Podještědské muzeum Český Dub
V roce 1919 založila v Českém Dubu skupina nadšenců v čele s mladým učitelem Václavem Havlem Podještědské muzeum Karolíny Světlé. Během následujících čtyřiceti let vybudoval V. Havel obsáhlé sbírky národopisné a historické. Pro muzeum získal mimo jiné rozsáhlou literární pozůstalost spisovatelky Karolíny Světlé.
Od roku 1945 sídlí Podještědské muzeum v tzv. Blaschkeho vile. Tento novorenesanční objekt nechal v roce 1881 pro svou dceru a jejího manžela Konráda Blaschke postavit významný severočeský textilní podnikatel Franz Schmitt.
Od 22. ledna roku 1993 muzeum spravuje nově objevenou budovu románsko-gotického kláštera řádu johanitů. V roce 2001 byla zpřístupněna veřejnosti také románská kaple sv. Jana Křtitele. Objevitelem tohoto pokladu severočeské architektury byl dlouholetý ředitel muzea PhDr. Tomáš Edel.