RIS3 týmy z celé republiky rokovaly v Olomouci o udržitelnosti

20. 10. 2023

Setkání RIS3 týmů ze všech krajů republiky se konalo 12. a 13. října v areálu Korunní pevnůstky – Pevnost poznání v Olomouci. Zúčastnili se jej RIS3 manažeři, koordinátoři a další zástupci  RIS3 týmů, zástupci inovačních center a regionálních rozvojových agentur. Tématem byla udržitelnost, která je z hlediska legislativy i obecné problematiky do budoucna velice důležitá.

Krajské týmy prezentovaly svoje strategické projekty, inovační a marketingové aktivity; diskuse směřovala například do oblasti efektivních řešení spojených s úsporami energií, vody a odpadů ve firemním prostředí a výpočtu uhlíkové stopy firem.

„Nové technologie v oblasti energetiky patří mezi naše priority. Jsem rád, že spolupráce mezi kraji funguje a to zejména sdílení zkušeností, která můžou pomoci rozvoji jak ve zmiňované oblasti energetiky, tak i v dalších oblastech, jako např. digitalizace. Příkladem je pilotní ověření Informačního a datového portálu Libereckého kraje, při jehož vzniku měla právě mezikrajská spolupráce velký význam,“ říká Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Mezi významné aktivity, které prezentoval Liberecký kraj, patří zejména platforma udržitelné energetiky či pořádaní populárních soutěží na chytré nápady. Aktuálně v Libereckém kraji probíhá polytechnická soutěž Business Talent pro žáky 8. a 9. tříd. Pro studenty středních a vysokých škol je určena soutěž Ideathon, ze kterých vzešlo množství zajímavých studentských projektů. Na setkání se dále prezentovala úspěšná mezinárodní konference Nanoczech, jež se konala v září 2023. Představilo se také  pilotní ověření Datového portálu Libereckého kraje.

EU MŠMT LK ARR

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz