Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
RISA pomůže žákům, absolventům i zaměstnavatelům v orientaci na trhu práce a škol
- 18. 06. 2007 00:00
[id:5300|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Regionální Informační Systém o uplatnění Absolventů na trhu práce (RISA), unikátní systém srozumitelných informacích veřejně přístupný na internetu, byl oficiálně spuštěn na konferenci, která se 13. června uskutečnila v Liberci.
„Cílem projektu bylo zřízení komplexního krajského informačního systému o uplatnění absolventů škol na trhu práce – RISA. Bude sloužit všem hlavním účastníkům v kraji: státní správě a samosprávě, školám a jejich žákům, zaměstnavatelům, poradenským organizacím, zájemcům o studium, absolventům škol i nezaměstnaným. RISA shromažďuje, zpracovává a rozšiřuje informace ze všech oblastí, které jsou důležité pro volbu jak vzdělávací dráhy, tak zaměstnání,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Doležal, pověřený vedeném resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu LK s tím, že účastníci konference diskutovali především o možnostech, které jim informační systém od dnešního dne poskytuje, o dalších perspektivách jeho rozvoje a jeho úkole při rozhodování ředitelů škol, rodičů a dětí.
„Projekt RISA také úzce souvisí s dalšími změnami ve vzdělávání, k nimž přistupuje Liberecký kraj. Zejména v oblasti středního vzdělávání zdůrazňuje potřebu informací a poradenství o vzdělávání a trhu práce. Rodiče a učitelé dostávají do rukou unikátní nástroj, který má podporovat odpovědné rozhodování žáků o volbě oboru, v němž naleznou uplatnění, a rozhodování škol v jejich strategickém plánování,“ řekl.
RISA podle něj dále přinese Libereckému kraji a jeho úřadu především při koncipování a ovlivňování sítě škol v regionu; úřadům práce včetně jejich IPS (Informačních a poradenských středisek) při výkonů celého spektra jejich funkcí; městským a obecním úřadům při realizaci školské politiky ve své působnosti; školám pro jejich poradenskou činnost pro výběr další vzdělávací dráhy a pro tvorbu vlastní vzdělávací nabídky, při tvorbě a realizaci kurikula; zaměstnavatelům pro formulaci a realizaci jejich personální politiky a celkové péče o rozvoj lidských zdrojů; dalším poradenským systémům při zprostředkovávání informací specifickým cílovým skupinám; zájemcům o studium (včetně jejich rodičů) při rozhodování o další vzdělávací dráze, tj. při odpovědném výběru oboru studia; absolventům škol pokud nejsou uchazeči o další studium při lepší orientaci na trhu práce; nezaměstnaným při identifikaci uplatnitelnosti vlastní kvalifikace a pomoc při rozhodnutí o směru dalšího vzdělávání.
Takřka desetimiliónpvý projekt (9 599 855 Kč) byl z 80 % financován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Společného regionálního operačního programu, z 12 % z prostředků Libereckého kraje a státem. Hlavním dodavatelem byla Vysoká školy podnikání s.r.o. Ostrava., partnerem při jeho tvorbě Národní ústav odborného vzdělávání Praha. Informační systém pracuje a je přístupný na adrese www.risa.cz.