Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Rozpočet na příští rok schválen. Kraj rovněž zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 26. 11. 2024 16:55
  • Ekonomika
  • Rozvoj

Sdílet článek

Dnešní jednání krajského zastupitelstva mělo na programu mimo jiné i schvalování rozpočtu na příští rok a založení dvou společností pro energetické projekty. Liberecký kraj v rozpočtu na rok 2025 počítá s částkou 15.547.388.323 korun. K podpoře alternativních zdrojů a k energetické soběstačnosti mu pomohou dvě nové obchodní společnosti: Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o. Zastupitelstvo kraje dnes tyto klíčové body schválilo.  

„Náklady na energie za posledních zhruba 5 let rostou, negativně k tomu přispěla řada okolností, jako byla koronavirová pandemie, dodnes pokračující válka na Ukrajině či energetická krize. Jen pro srovnání – náklady na energie pro Liberecký kraj a jeho příspěvkové organizace byly v roce 2019 zhruba 133 milionů korun, letos přesáhly částku 281 milionů, což je více než dvojnásobek. Abychom mohli lépe kontrolovat tyto finance, zakládáme dvě obchodní společnosti zaměřené na provozování obnovitelných zdrojů energie a na její distribuci do našich příspěvkových organizací,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí.“ 

Doposud energetickou agendu a instalaci obnovitelných zdrojů energie řešily samostatně jednotlivé odbory daného úřadu. To se nyní změní, dnes totiž krajské zastupitelstvo založení obou obchodních společností schválilo.

„Společnost Energie Ralsko bude zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,“ vysvětlil hejtman. „Druhá společnost – Energie LK – bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně.

Liberecký kraj do společnosti Energie Ralsko vloží základní kapitál pět milionů korun a do společnosti Energie LK tři miliony korun. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude prozatím Petr Dobrovský, současný šéf ARR – Agentury regionálního rozvoje, spol. s r.o. Krajští radní však zároveň dnes na svém mimořádném jednání, které následovalo po zasedání krajského zastupitelstva, schválili zahájení výběrového řízení na jednatele nového, který by měl mít pod patronátem obě společnosti nejpozději od konce prvního čtvrtletí příštího roku. 

V současné době činí roční spotřeba elektrické energie kraje včetně příspěvkových organizací 17 GWH, resp. 29 GWH včetně Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Na střechách krajských budov jsou k letošnímu roku instalována zařízení s výkonem 232,560 kWp. Během příštího roku kraj počítá s další instalací a navýšením výkonu na 790,945 kWp. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

V příloze této tiskové zprávy je tabulka s přehledem nákladů na energie v letech 2019–2025.

Co se týká krajského rozpočtu, ten je v souladu se schváleným střednědobým výhledem rozpočtu na období let 2025 až 2028 a počítá se v něm s částkou 15.547.388.323 korun. Vyšší podpory se dočkají například hasiči.

Výdaje vázané na vlastní příjmy a zdroje kraje představují 5.996.845.267 korun, výdaje účelově a objemově vázané na příjmy ze státního rozpočtu jsou v celkovém objemu 9.550.543.056 korun.

Proti rozpočtovému výhledu došlo ke snížení daňových příjmů kraje na příští rok o sto milionů korun. Rozpočet kraje na příští rok je formálně vyrovnaný. Výdajová stránka je naplněná, protože došlo k navýšení jiných příjmů nebo zdrojů. Rozdíl mezi příjmy a výdaji ve výši 226 milionů je pokryt také 152 miliony z kladných úroků, ušetřili jsme třeba na energiích a také jsme ani nečerpali úvěr na modernizaci Krajské nemocnice Liberec, doplnil hejtman Martin Půta.

O čtyři miliony více obdržel Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje na dlouhodobou podporu, milion korun bylo vyčleněno na program podpory žáků středních škol a jejich přípravy na studium na vysokých školách. Došlo také k navýšení dotačního fondu, o 2,3 milionu korun, v resortu kultury a cestovního ruchu, programu 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji.

Rozpočet odpovídá krajským zastupitelstvem schválenému Střednědobému výhledu rozpočtu Libereckého kraje na období 2025–2028. Celkový objem prostředků pro příspěvkové organizace činí 1,71 miliardy korun, což představuje oproti loňské částce 1,61 miliardy korun navýšení, stejně jako u dopravní obslužnosti, kde se částka 949,14 milionů korun zvýšila na 1,22 miliardy korun. V Dotačního fondu Libereckého kraje je na příští rok k dispozici přes 166,8 milionu korun, vloni činila tato částka 156,4 milionu.

Daňové příjmy kraje na rok 2025 vychází z průběhu skutečného plnění daňových příjmů kraje za třetí čtvrtletí 2024 a z předpokladu ministerstva financí o očekávaném vývoji daňových příjmů státu a územních samosprávních celků, kde se počítá s podílem krajů na vybraných sdílených daní na úrovni 9,45 %. Na základě toho očekává kraj příjmy ze sdílených daní na rok 2025 ve výši 5,13 miliardy korun, letos to bylo 4,81 miliardy korun.

Hejtman Libereckého kraje, jenž má v gesci resort ekonomiky, také dlouhodobě usiluje o změnu rozpočtového určení daní. „Dlouhodobě voláme po změně současného nastavení systému rozdělování daní pro kraje, které se od roku 2004 nezměnilo a neodpovídá dnešnímu rozsahu poskytovaných veřejných služeb v regionu. Letos na jaře jsme na Radě Asociace krajů České republiky schválili návrh nového modelu financování krajů, už je ale jisté, že změna nebude od ledna příštího roku. Proto budeme usilovat o to, abychom peníze na silnice ve výši 4 miliardy získali ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uzavřel hejtman.

Mezi největší investiční projekty v celkové výši 1,8 miliardy korun, které Liberecký kraj připravuje nebo se na nich podílí, patří stavba Centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec, přístavba pavilonu Gymnázia F. X. Šaldy v Liberci, příprava projektu nové budovy liberecké střední zdravotnické školy, nové integrované výjezdové centrum pro hasiče, dopravní policii i zdravotnické záchranáře v Turnově, rekultivace okolí řeky Nisy a okolí sídla krajského úřadu v dolním centru Liberce nebo výjezdová stanice krajské záchranné služby v Jablonci nad Nisou. Kraj také pokračuje v dalších investicích, jako jsou například opravy silnic a mostů, které letos podpořil rekordní částkou 1,1 miliardy korun.

  • Náklady, PO 2019-2025 (.xlsx)
    20 kB
    26. 11. 2024 14:19

Sdílet článek

Zpět

Další aktuality

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky