Šancí pro Perštýn je projekt Liberecké Inovační Centrum

Daníčková Blanka

• 12. 01. 2016 18:22

Velký pozemek v centru města, všeobecně známý jako „díra Perštýn“ mění majitele. Po dlouhých jednáních tento pozemek od stávajícího vlastníka, německé společnosti ECE, kupuje firma ze skupiny LIF, a.s. (Libereckého Investičního fondu). Záměrem společnosti je vybudovat na tomto rozsáhlém území administrativně technické centrum s navazující zástavbou bytů, sportovištěm a občanskou vybaveností.  Takto by na tomto problematickém a dnes zanedbaném území vyrostla ucelená část města, navazující na stávající zástavbu i přírodní prostředí.

K záměru dodává Tomáš Kučera, člen představenstva LIF, a.s.  „Jedná se o první návrh ve formě studie, budeme prověřovat jeho ekonomickou reálnost. Budeme rovněž hledat partnery pro realizaci celého projektu. Je naším cílem je využít našich silných regionálních kořenů a vystavět zde projekt, který nejenže má velký ekonomický potenciál, ale vrátí této části města tvář

U zrodu projektu od počátku stál Jiří Šolc, bývalý ekonomický náměstek města Liberce, nyní manažer projektu: „Myšlenkou využití tohoto pozemku jsem se zabýval ještě ve funkci a teď jsem tomuto projektu věnoval prakticky rok od odchodu z radnice. Tento projekt je vynikající příležitost pro město Liberec, vzniknou zde nová pracovní místa, nové byty, Liberecké inovační centrum bude lákat odborníky z celé ČR a možná i zahraničí.“

Základem řešení „díry Perštýn“ je podkova s možným bezpečným serverovým centrem, ta je umístěna v nejnižším místě pozemku, na podkově je navržena šestice administrativních „věží“, které budou složit jako kanceláře firem. Tvůrcem hmotové studie a autory řešení jsou architekti Petr Šikola a Václav Dvořák s týmem, dodávají: „Situace pozemku - orientace k severu a jeho složitá morfologie byla pro nás výzvou. Koncept řešení se opírá o rozšíření centrálního městského veřejného prostoru do nejnižší části pozemku, navazují svažité přírodní parkové plochy s místy pro sport a odpočinek, dále atypické obytné domy. Součástí návrhu je kapacitní podzemní parkoviště, sloužící lokalitě i obyvatelům města.

Pro primátora statutárního města Liberce Tibor Batthyányho má projekt dvě roviny „Prvně jsem rád, že se našel smysluplný projekt, který městu po urbanistické stránce pomůže a tou druhou rovinou je že podporuji vytváření podmínek pro technologické firmy a vznik nových pracovních míst s vysokým podílem přidané hodnoty“

„Jsem rád, že toto zpustlé a zanedbané místo krajského města konečně najde smysluplné využití, navíc v byznysu moderních technologií, který náš region dosud postrádá,“ uzavírá k projektu Libereckého inovačního centra hejtman Libereckého kraje Martin Půta „Těší mě, že investorem je významná investiční skupina, která stojí za řadou úspěšných projektů v našem kraji.“

TZ LIF, a.s.