Sdružení Český ráj radí, kde nakoupit kvalitní regionální potraviny, včetně Libereckým krajem oceněných výrobků

03. 08. 2012

S růstem regionálních výrobců a jejich sortimentu vzrůstá i počet prodejen regionálních výrobků nejen z Českého ráje.

Vedle zavedených fungujících prodejen regionálních potravin v Turnově, Liberci (v ulici V Úvoze (naproti vjezdu do krajské nemocnice) a sítě prodejen turnovské Pekárny a cukrárny Mikula je možné především potravinářské výrobky nově zakoupit v centru Mnichova Hradiště v obchůdku Farmářka z ráje. Z regionálních výrobků se tu nabízí lažanské mošty, sýry Tompeli, oleje Fabio Produkt, uzeniny Lomničan, výrobky z orobince paní Dandové a Zvířetická lidová keramika.

O kvalitě certifikovaných výrobků svědčí také fakt, že řada z nich již byla oceněna v nejrůznějších oborových soutěžích. V letošním roce například označení Regionální potravina Libereckého kraje za vítězství ve své kategorii získala houbová paštika z Jatek Lomnice, a. s., Sýrový mls z farmy Tompeli v Huntířově a Hruškový mošt z Moštovny Lažany spol. s.r.o.

Brzy k nim přibudou výrobky vyhodnocené v soutěži O nejlepší výrobek v odvětví potravinářství – zemědělství, které budou slavnostně vyhlášeny na Krajských dožínkách 1. září v Bílém Kostele na Liberecku.

Nejlepším výrobkem Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství roku 2012 se stala Kitl Meducínka

Ocenění Nejlepší výrobek Libereckého kraje roku 2012 z odvětví potravinářství – zemědělství za nejvyšší bodové ohodnocení 878 bodů získal výrobek Kitl Meducínka výrobce Kitl s.r.o. z Jablonce nad Nisou. Soutěž o titul Výrobek roku probíhá od roku 2004 a v letošním roce se zemědělci a potravináři utkali již v 9. ročníku.

Každý výrobek je v soutěži posuzován podle stanovených kritérií, jakými jsou například inovativnost, design, použité materiály, suroviny a způsob výroby nebo vliv výrobku na zdraví zákazníka.

„V současnosti mají zpracovatelé, farmáři i ekologičtí producenti možnost přihlásit svou produkci do 12 hlavních kategorií, které jsou dále členěny na dílčí kategorie jednotlivých druhů produktů. Vítěz v kategorii získává titul „Výrobek roku“ a celkový vítěz titul „Nejlepší výrobek roku“. Titul je udělen na dobu 2 let.,“ řekl radní Jaroslav Podzimek.

Do soutěže se letos podle něj přihlásilo 15 výrobců s 51 výrobky z Libereckého kraje. Dva přihlášené výrobky ale nemohly být hodnoceny, protože se jednalo o lahůdkářské výrobky, pro které není v Zásadách vyhlášená kategorie. Podle schválených zásad mají výrobci oceněných výrobků právo umístit na obal oceněného výrobku nápis „Výrobek roku 2012“ a logo Libereckého kraje.

„Ocenění bude slavnostně předáno v rámci 10. krajských dožínkových slavností, které se letos uskuteční v sobotu 1. září 2012 v Bílém Kostele nad Nisou. Ocenění je uděleno na dobu 2 let,“ doplnil radní Jaroslav Podzimek.

Vítězné výrobky Libereckého kraje roku 2012 z odvětví potravinářství – zemědělství:

kategorie

název výrobku

firma

Maso a masné výrobky

Pečené krůtí horní křídlo

PROMINENT CZ s.r.o.

Pekařské výrobky

Českolipský chléb z kamenné pece, 800 g

JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.

Cukrářské výrobky

ESKYMO dort, 640 g

JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o.

Sladidla, cukrovinky, čokoláda

Med

Vladimír Davídek

Alkoholické nápoje

Kitl Medové víno

Nealkoholické nápoje

Sirup Grep Verbena

Potraviny pro zvláštní výživu

Kitl Meducínka

Ovoce a zelenina

Český česnek z Podkrkonoší

Jan Hradecký

Biopotraviny

BIO čerstvý ovčí sýr přírodní

Josef Pulíček

Soukromé farmy

Svačinka Jako od babičky

Jiří V

REGIONÁLNÍ PRODUKT ČESKÝ RÁJ – PESTRÁ NABÍDKA KVALITNÍCH VÝROBKŮ, KTERÉ MAJÍ SVŮJ PŮVOD V REGIONU A SVŮJ PŘÍBĚH

Ač si to neradi přiznáváme, většina z nás žije konzumním životem. Velkou část věcí potřebných k životu jednoduše nakoupíme. Nabídka je obvykle víc než široká a zorientovat se v ní není vždy zcela jednoduché. Řídit se pouze cenou neznamená vždy správný přístup. Stále více spotřebitelů si začíná všímat i složení a původu výrobků a jejich možného vlivu na zdraví a životní prostředí. Roste zájem o zboží pocházející z České republiky a čisté potraviny bez zbytečných chemických látek, barviv, umělých sladidel, stabilizátorů a konzervantů.

S cílem poukázat na výrobky, které splňují požadavky na lokální původ, kvalitu, rukodělnou výrobu, ekologickou šetrnost a zachování tradic vzniklo už v řadě oblastí regionální značení. I Český ráj má svoji registrovanou značku, která již byla propůjčena více než 40 producentům. Najdeme mezi nimi zemědělce, pivovary, cukrárny, výrobce dřevěných hraček, šperků, keramiky, nositele tradice železnobrodského sklářství a turnovského šperkařství a kamenářství a řadu dalších.

V rámci letošní jarní certifikace se mezi ně zařadili také:

• Helena Paterová – výrobce skleněných šperků a doplňků a bylino-ovocných čajů
  • Pavel Ježek, který řeže a brousí drahé kameny a minerály
  • Tomáš Oliva, který ve své dílně Tomášova huť vyrábí autorské hutní sklo, plastiky a těžítka
  • Obchůdek U Vincenta nabízející ručně šité kabelky, peněženky a další módní doplňky

Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje získala paní Maruše Nová - zpracování ovčí vlny a Kamila Parsi Žďárská za sklářskou výrobu.

Nově se mezi prodejny regionálních výrobků zařadilo i návštěvnické centrum turnovského Muzea Českého ráje, které je tak po hradu Valdštejn dalším turistickým cílem, kde lze zakoupit regionální nepotravinářské výrobky. Nabízí produkty z místní řemeslné produkce.

Širokou nabídku výrobků z Českého ráje lze zakoupit v Infoshopu Vejměnek v Malé Skále a v informačním středisku CHKO Český ráj v Arboretu Bukovina na Hrubé Skále. Regionální výrobky jsou v sortimentu informačních center v Jičíně, Turnově a Semilech.

Více o prodejnách, regionálních výrobcích a značce Regionální produkt Český ráj na www.regionalniprodukt.cz.