Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Sérii letošních Živých knihoven povolání odstartoval Svaz průmyslu a dopravy ČR v jabloneckém Eurocentru

19. 04. 2018

Také letos pomůže projekt s názvem Živá knihovna žákům s výběrem povolání.  Poprvé se v Jablonci nad Nisou představila čtyřem stovkám osmáků nejen z Jablonce nad Nisou, ale i Zásady, Janova nad Nisou, Velkých Hamrů, Desné a Tanvaldu.

O své práci před žáky pohovořil produktový manažer ze společnosti Preciosa se svými kolegyněmi. Především dívky okouzlila krása české bižuterie. Naopak na stanovišti firmy A. Raymond Jablonec hlavně chlapci živě diskutovali s pracovníkem CNC frézování. Servisní technik z JABLOTRONu ALARMS si s nimi povídal o zabezpečovací technice. Nově se představila Česká mincovna s povoláním rytce. Její zástupce zapáleně hovořil nejen o své práci, ale i kolegů. Děti se dozvěděly například, kolik mincí se vyrazí za jednu sekundu, jak vzniká pamětní medaile od prvotní myšlenky k návrhu a realizaci. Pracovníci ČEZu překvapili variabilitou práce elektrikáře silnoproudu a žáci si mohli vyzkoušet pracovní pomůcky. Konstruktér z firmy ABB popsal, kdo všechno se musí zapojit od návrhu až k sériové výrobě jednoho vypínače či zásuvky. TRW Automotive Czech si připravilo poutavé povídání o práci testovacího a zkušebního řidiče a kluci i děvčata si zasoutěžili ve slalomu s modely autíček.

„Všechny firmy seznámily žáky s požadavky na vzdělání pro jednotlivá povolání, včetně možnosti studia na středních školách, se kterými spolupracují. Tradičně jim s výběrem dalšího studia radily i kariérní poradkyně z Úřadu práce,“ dodává Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka pro Liberecký a Královéhradecký kraj Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

TZ/Svaz 

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.zitna@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
Mobil: 739541624