Šest organizací získá titul Společnost přátelská rodině

[21551|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/deti2_372019cc32.jpg]

31. 10. 2007
[id:5773|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Předávání certifikátů Společnost přátelská rodině, které uděluje Síť mateřských center, se uskuteční ve čtvrtek 1. listopadu  na závěr besedy u kulatého stolu na téma „Služby pro rodinu v Libereckém kraji“. Beseda pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana, začne v multifiunkčním sále KÚLK v Liberci v 10 hodin.

„Certifikáty Společnost přátelská rodině budou v Libereckém kraji předávány již podruhé. Z devíti nominací vybrala porota šest, kterým Síť MC prostřednictvím mateřských center v Libereckém kraji vyjádří poděkování za přátelskost a podporu rodinám s malými dětmi,“ uvedla Hana králíčková, členka rady LK pověřená vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a problematiky menšin..

Tituly získají organizace, u kterých se pětičlenná porota shodla na tom, že podporují posílení rodiny ve společnosti a jejich práce souvisí s podporou rodinné politiky:

Nemocnice Frýdlant s.r.o.

Centrum Kašpar, o.s., Liberec

Krajská nemocnice Liberec, a.s.

Sokol Turnov

Soukromá restaurace Na Pile Lomnice n/Pop.

Společnost přátelská rodině Liberec.

Kampaň Sítě MC je zaměřena na posílení rodiny ve společnosti a na podporu prorodinné politiky.

„Současná společnost zaměřená na výkon a úspěch bohužel vytlačuje rodiny zejména s malými dětmi mezi ohrožené skupiny na okraji společnosti, a proto je zapotřebí jasně deklarovat, že děti chceme nejen penězi a slovy, ale především konkrétními činy,“ podotklůa radní s tím, že ti, kdo s podporou rodiny v podobě nabídky bezbarieérového prostředí, rodinných slev, snahou o zachování zdravého životního prostředí a podobně už začali, mohou získat certifikát Společnost přátelské rodině.

Podle ní se očekává se, že kampaň přispěje ke zvýšení společenské prestiže rodiny a pomůže upozornit na možnosti zlepšování podmínek života rodin s dětmi a slaďování profesního života rodičů s péčí o děti.

V Libereckém kraji ocení zařízení podporující rodinu

Šest zařízení v Libereckém kraji získá od sítě mateřských center certifikát Společnost přátelská rodině. Titul si zasloužila tím, že mají vstřícný přístup k rodinám s malými dětmi, podporují je a pomáhají k posílení rodiny ve společnosti. Mateřská centra vybírala organizace podporující rodiny poprvé vloni, kdy ocenění získaly městské knihovny v Semilech a Turnově a tanvaldský turistický oddíl. ČTK to dnes řekla koordinátorka sítě mateřských center Petra Houšková.

Podle ní je současná společnost zaměřená na výkon a úspěch a rodiny s malými dětmi vytlačuje na okraj. "Proto je zapotřebí jasně ukázat, že děti chceme, a to nejen penězi a slovy, ale především činy," uvedla. Kampaň chce přispět ke zvýšení prestiže rodiny a upozornit na možnosti zlepšování podmínek života rodin s dětmi, projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem. Letos obdržela síť devět nominací z regionu.

Mezi společnosti pro rodinu vybrala Městskou nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku za individuální přístup dětským pacientům a vstřícnost k alternativním a ambulantním porodům, při kterých opouští maminka s novorozencem porodnici již několik hodin po narození. Druhou oceněnou nemocnicí je dětské oddělení Krajské nemocnice v Liberci. "I tam je ochotný personál, dětem tam přizpůsobili jídelníček a, pokud to není nutné, nedrží malé pacienty v postelích, ale mohou trávit čas v hernách," dodala Houšková.

Titulem se bude od čtvrtka chlubit například restaurace Na Pile v Lomnici nad Popelkou. Dostanou se tam rodiny s kočárky, protože je bezbariérová. Pro rodiny také pořádá zvláštní akce, třeba oslavy čarodějnic nebo letní táboráky. Certifikát získá i liberecká Společnost přátelská rodině provozující Mateřské centrum Čmelák a Centrum Kašpar, které pomáhá matkám při návrtu do práce a hlídá jim děti. Titul připadne i Sokolu Turnov za všestrannou a levnou nabídku zdravých aktivit a šíření zdravého životního stylu.

Certifikáty dostanou ocenění ve čtvrtek 1. listopadu ve 12 hodin v multimediálním sále na Krajském úřadě v Liberci. Jejich předání bude předcházet beseda věnovaná kvalitě služeb pro rodinu v Libereckém kraji.

První mateřské centrum vzniklo v Libereckém kraji v roce 1998, nyní jich je 12. V České republice působí 190 mateřských center sdružených v jedné síti. Většina z nich stále funguje na dobrovolnické bázi, chybí mezi nimi lepší provázanost a spolupráce. Centra se chtějí stát do budoucna alternativou přeplněných mateřských školek.

(ČTK)