Setkání členů Svazu měst a obcí se koná na kraji

• 20. 02. 2013 16:38

Tisková konference pořádaná při příležitosti setkání představitelů měst a obcí Libereckého kraje se uskuteční ve čtvrtek 21. února 2013 od 13 hodin v sídle na Krajského úřadu Libereckého kraje, U Jezu 642/2a, v Liberci. Program krajského setkání v Libereckém kraji začíná již v 9 hodin.

Na setkání se diskutuje o aktuálních tématech, jako je například dokončení reformy veřejné správy, reforma financování regionálního školství nebo možnost financování potřeb měst a obcí z prostředků Evropské unie po roce 2014. Představen bude také návrh možných budoucích změn volebního systému zastupitelstva obce.

Cílem krajských setkání je získat názory a podněty starostů k aktuálně projednávaným tématům, které dále slouží k formulování stanovisek Svazu měst a obcí ČR k jednotlivým problematikám. Na krajská setkání jsou pravidelně zváni nejen všichni představitelé členských i nečlenských měst a obcí Svazu v kraji, ale také zástupci kraje a poslanci a senátoři z příslušných volebních obvodů.

Účast na setkání představitelů měst a obcí Libereckého kraje v Liberci potvrdili senátor Parlamentu ČR Karel Kapoun, poslanec Parlamentu ČR Petr Skokan a primátorka města Martina Rosenbergová. Na dotazy budou po skončení setkání v průběhu tiskové konference připraveni odpovídat také Jaromír Jech, výkonný místopředseda Svazu měst a obcí ČR a členové Rady Svazu měst a obcí ČR Antonín Lízner, František Chlouba, Jaromír Dvořák a náměstkyně hejtmana LK pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch a starostka Turnova Hana Maierová.

9:00 – 9:15     Zahájení, představení Krajských setkání

Øpředstavitel hostitelského města

Øpředstavitel kraje

Øpředstavitel Rady Svazu

Øpředstavení programu setkání

9:15 - 10:30  Činnost Svazu – legislativní část

Økoncepce dokončení reformy veřejné správy

Øreforma financování regionálního školství

Øzveřejňování smluv dle nové legislativy

Øoptimalizace volebního systému – představení různých systémů jako podklad pro širokou diskusi o změně volebního systému do zastupitelstev obcí

Ørůzné (dle okamžité potřeby informovat o změnách)

Diskuse

10:30 – 10:40 Prezentace společnosti Česká spořitelna, a.s.

10:40 – 11:00 Přestávka na kávu

11:00 – 11:10 Prezentace společnosti Česká spořitelna, a.s.

11:10 – 12:00 Jak posílit vliv obcí a měst v agendě fondů EU

Øpotřeby obcí a měst a možnosti jejich financování (informace o stavu přípravy budoucího programového období 2014+ a představení pozice Svazu k územní a urbánní dimenzi)

Øformování meziobecní spolupráce v rámci správních obvodů ORP (představení konceptu a vysvětlení přínosů v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu)

12:00 – 12:10 Projekt Vzdělaný zastupitel – praktické příklady

12:10 – 12:20 Prezentace Institutu pro udržitelný rozvoj měst a obcí, o.p.s.

12:20 – 12:55 Příprava XIII. Sněmu Svazu

Ø čas a místo konání, logistické informace

Ø hlavní témata projednávaná na XIII. Sněmu

Ø priority Svazu na roky 2013 – 2015