Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Severočeské muzeum  v Liberci představí nové obrazy typografa Františka Štorma

odborný zaměstnanec

  • 07. 02. 2024 12:30

Sdílet článek

Severočeské muzeum přichází v rámci svého výstavního cyklu věnovaného předním českým typografům a knižní kultuře obecně  s výstavou František Štorm – Libero. Vernisáž výstavy proběhne v předsálí Severočeského muzea ve středu 14. února od 17 hodin. Zahájení výstavy bude doprovázeno koncertem hudebního tělesa Maldorör Disco, jehož součástí je i sám vystavující umělec František Štorm na postu kytaristy.

František Štorm je uznáván jako přední světový typograf, jehož výtvarně laděná písma jsou nerozlučně spojena s tzv. Střešovickou písmolijnou (Storm Type Foundry) založenou v devadesátých letech. Nedílnou součástí jeho práce jsou také knižní ilustrace, kresby a grafiky. V posledních letech je to také malba, kterou se autor zabývá ve stále větší intenzitě. Ta je také hlavním médiem, kterým se mnohostranný výtvarník a hudebník představí publiku. Jeho dosud největší výstavní projekt zahrnuje kromě mnoha malířských pláten také grafiku a kresbu, výsostné umělecké disciplíny, ve kterých Štorm exceluje. Název Libero kromě aluze na Liberec znamená pro autora také postupné osvobozování se od grafického designu a přesouvání pozornosti na volnou uměleckou tvorbu. I když Štorm na grafický design rozhodně nerezignuje, jeho malířská tvorba bude i pro mnohé znalce jeho grafického díla překvapením. V Liberci poprvé představí širokou škálu pláten výrazných kontrastních barev, které mají až psychedelické vyznění. Hlavním motivem výstavy je příroda, kterou je autor obklopen v okolí svého ateliéru v jižních Čechách. Přichází s divokou barvenou paletou, ve které se zjevují podivní tvorové, monstra, příp. různé živočišné srostlice jinak nekompatibilních organismů. Fantasknímu světu na výstavě ale překvapivě vládne nepravděpodobně skutečná bytost, odborně zvaná bochnatka americká, invazní druh skrývající se v jihočeských rybnících.

„Knižní kultuře a typografii se Severočeské muzeum nevěnuje poprvé. Vždy se jedná o špičkové autory a jejích tvorbu. Výstava Františka Štorma není výjimkou,“ uvedla muzea Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na rozdíl od své nekonvenční tvorby je František Štorm svým přístupem možná tradiční typ výtvarníka, když mluví o své práci: „Nápady si zapisuju do počítače, kreslím si je do sešitu anebo si je rovnou nahrávám na mikrofon,“ vypočítává. „A dostávám je na cestách, v letadle do Guatemaly, anebo při procházce v bačkorách po hrázi. Mám takové speciální pantofle do bláta. Uvařím si hrnek čaje, sednu si na hráz a jen tak koukám. To stačí. Co jiného člověk potřebuje.“

Štormova tvorba upoutá mistrným přenesením různorodých motivů do kresby a grafiky, zejména do linorytů. Ty budou překvapivě v menšině, protože autor se rozhodl představit především novou malbu. Návštěvníci se tak mohou těšit na přírodní, hororové a cestovatelské inspirace. Ilustrátor známých knižních předloh, jako např. Dracula nebo Frankenstein, zcela bez zábran míchá tyto žánry se svým osobitým viděním fauny a flóry v krajině. Malířská plátna jsou jeho nejdivočejším uměleckým vyjádřením, které na české výtvarné scéně nemá příliš obdoby. Jistě i inspirace exotikou, ať už je to Indie, Jižní Amerika nebo španělské Tenerife, jsou plné motivů, jejichž pestrost a barevnost vnáší do zimního severského Liberce roztančený psychedelický kolorit autorovy invence. Severočeské muzeum přivítá na své půdě zcela jistě jednu z nejbarevnějších výstav letošního roku plnou nezdolné divoké imaginace jednoho z předních výtvarníků na naší umělecké scéně.

 

ZDROJ TISKOVÉ ZPRÁVY: SEVEROČESKÉ MUZEUM

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky