Síť sociálních služeb v kraji projde aktualizací

08. 08. 2018

Rada Libereckého kraje schválila v úterý 7. srpna novou výzvu pro uchazeče o zařazení do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje pro roky 2018–2020. Poskytovatelé sociálních služeb, zařazení v této síti, jsou podporováni z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí, z rozpočtu Libereckého kraje, obcí a dalších veřejných zdrojů.

Liberecký kraj jako správce sítě může financovat vybrané sociální služby, které naplňují žádoucí podmínky. „Jde o sociální služby, u nichž existuje veřejný zájem na zajištění jejich dostupnosti. Výzvu jsme sestavili na základě zjištěné potřebnosti v daném území v rámci plánování sociálních služeb a podnětů od obcí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda. „Výzvu zveřejníme na úřední desce kraje a na krajských webových stránkách 20. srpna. Organizace se budou moci přihlásit do základní sítě od 17. do 30. září tohoto roku,“ doplnil.

Na rozdíl od předchozích výzev v minulých letech budou nyní zdůrazněny priority Libereckého kraje v této oblasti. Konkrétní sociální služby se přizpůsobí dané lokalitě, a to tam, kde jich bude nejvíce potřeba.

„Mezi preferované sociální služby řadíme například služby pro osoby trpící poruchami autistického spektra, dále terénní služby pro zdravotně postižené a seniory, kteří se nemohou sami o sebe postarat. Náš zájem přitom je, aby zůstali co nejdéle ve svém domácím prostředí. K nejpotřebnějším sociálním službám patří také azylové bydlení pro osoby a rodiny s dětmi, které se dostaly do bytové tísně třeba v důsledku nějaké živelné pohromy či proto, že byly vystaveny domácímu násilí. Za potřebné považujeme také denní stacionáře pro handicapované a seniory,“ upřesnil Svoboda.

Žádosti organizací o zařazení či setrvání v Základní síti sociálních služeb Libereckého kraje na rok 2019 budou hodnoceny Odbornou skupinou Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje. Její návrh bude projednáván v Koordinační skupině pro plánování sociálních služeb na území Libereckého kraje. Základní síť budou schvalovat samosprávné orgány kraje dle stanoveného harmonogramu. Definovaná síť a jmenný seznam poskytovatelů, zařazených do Základní sítě (včetně kapacit), bude součástí Akčního plánu pro rok 2019, který bude dále schvalován v Radě a Zastupitelstvu Libereckého kraje na podzim tohoto roku.

V základní síti je nyní registrováno 247 sociálních služeb z celého Libereckého kraje. Na pokrytí jejich činnosti dostal Liberecký kraj pro rok 2018 z požadované sumy 648 milionů korun od Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky celkem 593 milionů korun. „Na příští rok 2019 žádáme ministerstvo o 712 milionů korun,“ uzavřel Pavel Svoboda.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz