Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Skleněná muzejní noc propojí Liberec a Jablonec

Skleněná muzejní noc propojí Liberec a Jablonec

Tramvaj T3. Foto: Boveraclub

09. 06. 2022

Muzea a galerie v městech pod Ještědem otevřou v pátek 10. června večer své brány, aby návštěvníkům nabídly nejen stálé expozice a výstavy, ale i další mimořádně rozmanitý program. Veřejností oblíbená akce se tak po roce vrací – letos navíc s tématem Mezinárodního roku skla.

Kulturní a paměťové instituce v Liberci, Jablonci nad Nisou i Vratislavicích nad Nisou, které připravily společný program, jsou propojeny tramvajovou linkou a historickými autobusy. „Návštěvník tak může okusit atmosféru různých míst v jeden speciální večer,“ říká vedoucí projektu Muzejní noc pod Ještědem Petra Kašková. „I v letošním roce návštěvníky muzejní noci čeká nejedno překvapení a mnoho novinek.

Liberecké paměťové instituce nabízejí komentované prohlídky aktuálních výstav i stálých expozic. V Oblastní galerii budou probíhat výtvarné dílny, zaměřené na tvorbu skleněných kytiček či pískování sklenic. Odehraje se zde také performance umělecké skupiny Nevzdělanci, která představí svůj obraz U Jednoho stolu, který při happeningu v galerii vznikl letos v zimě. Severočeské muzeum připravilo kvíz Po stopách skla a dobrodružnou cestu muzejním parkem. Liberecká iOLANDIA pak za snížené vstupné o 50 % nabízí možnost projít Křišťálovou stezku, speciální projekce v Planetáriu a též láká na jedinečnou Science show. Technické muzeum návštěvníkům předvede čtyři specializované pavilony a celonoční promítání dobových fotografií. V areálu bývaných LVT návštěvníci nově v 1. patře pavilonu I naleznou i bývalé Automuzeum Vratislavice, které kromě mimořádného nasvícení unikátních exponátů a promítání uspořádalo i ochutnávku piv lokálního pivovaru.

Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou připravil komentované prohlídky expozic, tematický dětský koutek a o občerstvení v kavárně. V rámci muzejní noci zde též proběhne koncert Tria Lenky Nové.

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie kromě aktuálních výstav a komentovaných prohlídek zve do tvůrčí dílny pro malé i velké, v níž si návštěvníci budou moci vyrobit skleněný magnet. Organizace Kultura Jablonec zpřístupní prostory Domu Scheybalových s výstavou fotografa Petra Krajíčka Jablonec proti proudu času, výstavu malíře Františka Jiroudka v kostele sv. Anny, a letos poprvé také nabízí pohled na noční Jablonec z radniční věže Nové radnice. Galerie MY připravila v Domě Scheybalových benefiční výstavu dvaceti výtvarníků z Jablonecka nazvanou Válka je vůl, jejíž výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na humanitární účely spojené s ukrajinským konfliktem. Univerzitní galerie N pak v rámci muzejní noci slavnostně zahájí výstavu semestrálních prací studentů Katedry designu s módní přehlídkou a návštěvníkům představí bakalářský studijní obor Návrhářství se zaměřením na návrhářství skla a šperku, textilu a oděvu a nově i magisterský studijní obor Design (textil, oděv, sklo, šperk).

Mezi Libercem a Jabloncem bude zajištěna doprava historickými autobusy, do Vratislavic pak bude možné využít i historickou tramvaj. Podrobný program jednotlivých organizací a jízdní řády historických autobusů a tramvají jsou k dispozici na webových stránkách, Facebooku a v informační brožuře, která bude zdarma k dispozici v zúčastněných institucích a v infocentrech.

Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje na Mezinárodní den muzeí. Tuto akci společně pořádají: Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum v Liberci, Technické muzeum Liberec, iQLANDIA, Automuzeum Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Kultura Jablonec, Galerie MY a Galerie N. Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury, Libereckého kraje, Statutárního města Liberce a Statutárního města Jablonce nad Nisou.

Muzejní noc pod Ještědem se koná v pátek 10. června od 18 do 24 hodin, vstup volný.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324