Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Sklo, šperky a bižuterie. Blíží se Víkend Křišťálového údolí

22. 09. 2021

Po roční přestávce se opět blíží Víkend Křišťálového údolí, který představí desítky muzeí, škol ale hlavně výrobců skla, bižuterie a šperků. Návštěvníkům Libereckého kraje i místním se tak otevírá široká nabídka možností objevit místa zrodu pozoruhodných řemeslných výrobků ze severu Čech. Své brány otevře více než čtyřicítka podniků, od těch nejmenších rodinných ateliérů až po velké výrobní závody.

„Před dvěma lety byl Víkend Křišťálového údolí skutečným turistickým magnetem. Výrobce, muzea a školy navštívilo na 20 tisíc lidí. Bohužel, loňská pandemická situace znemožnila konání ročníku. Všechny zájemce o tradiční řemeslo i současný design ve skle, špercích a bižuterii tedy zveme na ten letošní, na který chystají výrobci novinky a širokou nabídku nejen v rámci prohlídky provozů, ale také přímo ke koupi na místě. Bude co obdivovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Mnoho skláren na Novoborsku je součástí programu Mezinárodního sklářského sympozia IGS, které se v onen víkend zároveň koná. Těšit se tak bude možné na slavné hutě s ručně foukaným sklem, ale třeba i na obří závod Crystalexu, kde pracovníci představí všechny dekorační techniky. Návštěvníci také uvidí, jak tvoří čeští i zahraniční umělci v rámci sklářského sympozia. Přímo před očima návštěvníků budou vznikat díla, která se v neděli od 13 hodin představí na vernisáži v novoborském Sklářském muzeu. Mimoto se na Novoborsku a Šenovsku nacházejí další, menší, často rodinné ateliéry, které budou otevřeny po celý víkend a možná právě zde návštěvníci objeví mnoho zajímavých příběhů místních sklářů.

Království perliček

Křišťálové údolí jsou i desítky firem v Jizerských horách, Českém ráji a Krkonoších. Zajímavý program si připravili v Zásadě.  Právě tam – a v Desné – se vyrábí typické drobné korálky, odborně nazývané rokajl. Český rokajl je známý svoji vynikající kvalitou, šíří barevnosti a mnohočetností použití ve zdobení nášivkami a ve výrobě bižuterie.

V průběhu Víkendu Křišťálového údolí království perliček představí firmy Yani a Atlas Bijoux, které připravily zajímavé ukázky návleku rokajlu na mašince, výrobu peršlunku, prýmků a bižuterie. Tyto techniky si budou návštěvníci moci vyzkoušet. Občerstvení v Zásadě nabídne Pivovar Rezek, který umožní i prohlídku pivovaru.

Netradiční prohlídky v Krkonoších

I firmy, které je možné běžně navštívit po celý rok, se zapojují do Víkendu Křišťálového údolí. Sklárna Novosad a syn nabídne prohlídky zajímavé a běžně nepřístupné, historické vzorkovny. Výrobce perličkových vánočních ozdob Rautis v Poniklé připravuje speciální noční prohlídky na sobotu 2. října.

Stranou nezůstává ani Liberec. Novinkou letošního ročníku je účast iQLANDIE, která se zapojuje svou křišťálovou stezkou a na víkend si připravila speciální workshopy v optické laboratoři nebo výrobu vlastního kaleidoskopu (v iQPARKU). Společně s KultiVAREM připravili v dílnách iQFABLABu workshop zpracování skla, návštěvníci si tak budou moci vyzkoušet i gravírování. Sobotní večer bude patřit Late Night v iQLANDII, která si připravila Makromulekulární bar, speciální noční science show včetně rozsvícení Křišťálových molekul. Otevřeno bude až do 22 hodin.

Detailní program a otevírací doby jsou na webu https://crystalvalley.cz/cs/aktualita/vikend-kristaloveho-udoli, ale nejpraktičtější bude použití mobilní aplikace Smartguide, která umožní i navigaci do jednotlivých míst.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324