Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Školy dostaly nádoby na třídění odpadu

Ing. Rychtaříková Lenka

  • 20. 01. 2009 00:00

Sdílet článek

[id:7390|autor:Ing. Rychtaříková Lenka|email:lenka.rychtarikova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 612|mobil:|aktualizace:]

Liberecký kraj přijal nabídku od Ministerstva životního prostředí ČR podílet se na projektu „Sběrné nádoby do veřejných institucí a zejména do školských zařízení“, který byl zaměřen na podporu třídění odpadů ve školách a veřejných institucích. Z Operačního programu Infrastruktura bylo pořízeno pro Liberecký kraj cca 1400 nádob na třídění odpadů.

Cílem projektu bylo pomoci školám a veřejným institucím s podporou třídění odpadu tím, že obdrží sady sběrných nádob, informační postery a brožury zcela zdarma. K dispozici byl v projektu pestrý výběr ze 4 druhů základních sad, které obsahovaly vždy nádobu na papír, plast a sklo. Ke každé základní sadě byla možnost objednat si tzv. variabilní sadu, která obsahovala nádoby na nápojové kartony a nádoby, které se umísťují do exteriérů, např.kompostéry a podobně.

Ministerstvo životního prostředí ČR zajistilo výrobu sběrných nádob a informačních materiálů, distribuci a umístění všech nádob zajistil Liberecký kraj.

Na realizaci projektu se za Liberecký kraj úzce podílel odbor životního prostředí a zemědělství a odbor školství. Spoluprací těchto dvou odborů se podařilo umístit účelně nádoby ke konečným uživatelům ve velmi krátkém čase a jako prvnímu kraji v České republice.

V září odbor životního prostředí a zemědělství vytvořil webové stránky www.separace.eu , jako platformu pro hromadnou komunikaci se subjekty, na kterých byly umístěny veškeré potřebné informace - obrázky sad sběrných nádob spolu s jejich technickým popisem, podmínkami pro vstup do projektu a možností registrace, což velmi usnadnilo administraci celého projektu a umožnilo jeho úspěšnou realizaci. Odbor školství cíleně oslovil všechna školská zařízení v Libereckém kraji o možnosti zapojení do projektu, díky tomu se přihlásilo celkem 63 škol z celého Libereckého kraje.

Školská zařízení, která neměla ještě zkušenost s tříděním odpadu, byla informována o správném způsobu a smyslu třídění a na základě konzultace jim byly nabídnuty vhodné sběrné nádoby, které odpovídaly jejich potřebám a prostředí.

Distribuce do škol začala 20. listopadu a skončila 11. prosince, kdy byly předány nádoby za přítomnosti žáků, učitelů, ředitelky školy a zástupců Libereckého kraje do poslední školy – Základní školy v Jablonci nad Nisou, Rýnovicích.

Sběrné nádoby byly také umístěny do veřejných institucí jako například Krajské vědecké knihovny v Liberci, Nemocnice v Jablonci nad Nisou, ZOO v Liberci, Věznice ve Stráži pod Ralskem, DPS v Desné, Tipsport Arény v Liberci nebo do budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. 

Projekt měl v Libereckém kraji velký úspěch, realizace probíhala podle požadavků MŽP ČR a dohody s Libereckým krajem a setkala se s velkým zájmem konečných uživatelů – škol a veřejných institucí. Na hladkém průběhu se především odrazila vysoká úroveň třídění, kdy Liberecký kraj je na 2. místě v České republice, dále dlouhodobá osvěta v této problematice, zkušenosti a především spolupráce na realizaci, která umožnila v rekordním čase dodat školám nádoby tzv. „pod stromeček“.


Seznam škol zapojených do projektu

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky