Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Školy, záchranka, silničáři i důchodci. Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 21. 06. 2024 15:43
  • Rozvoj

Sdílet článek

Do svých příspěvkových organizací pořizuje Liberecký kraj v souladu s nejnovějšími trendy elektromobily; děje se tak v rámci projektu Elektromobilita ve službách poskytovaných Libereckým krajem. Minulý týden zástupci kraje a vybraných příspěvkových organizací převzali šestnáct nových osobních elektromobilů Hyundai Kona Electric.

Nově tak do svého vozového parku tato vozidla zapojí Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Krajská správa silnic Libereckého kraje, dětské domovy v Jablonném v Podještědí a v Dubé-Deštné, zařízení sociální péče TEREZA v Semilech a APOSS v Liberci, domov důchodců v Českém Dubu a sedm škol.

 Jsou jimi Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola Nový Bor, Střední škola Semily, Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou, Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola Česká Lípa, Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu, Základní škola a mateřská škola pro tělesně postižené v Liberci a speciální Základní škola v Jablonci nad Nisou.

V řadě těchto organizací podnikají během týdne mnoho kratších jízd v okolí svého sídla – jde například o pravidelný převoz klientů sociálních služeb k lékařům či za službami a dopravu žáků škol na praxe nebo soutěže. U záchranky vozy nebudou sloužit k cestám za pacienty, nýbrž k zajištění provozu výjezdových základen, přepravě personálu na školení a výcviku či převážení zdravotnického materiálu.

„V tuto chvíli máme již z celkově plánovaných třiceti čtyř elektromobilů dodáno osmadvacet,“ poznamenal Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V průběhu dubna a května tohoto roku již kraj převzal dvanáct osobních elektromobilů značky Opel, a to sedmimístné modely Combo a osmimístné Vivaro. Ty kraj pořídil organizacím, které zajišťují sociální služby – Domov Sluneční dvůr Jestřebí, Jedličkův ústav v Liberci, Domov důchodců Velké Hamry, Dětský domov Dubá-Deštná, Dětské centrum Liberec, Dětský domov Jablonec nad Nisou, a středním školám – Střední zdravotnické škole Turnov, Integrované střední škole Vysoké nad Jizerou, Střední škole řemesel a služeb Jablonec nad Nisou a Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Dva vícemístné elektromobily také již využívá Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje.

„Projekt podporuje Národní plán obnovy. Na jedno vozidlo očekáváme dotaci ve výši tři sta tisíc korun. Pro představu, pořizovací hodnota zmíněného elektromobilu Hyundai Kona činí 926 tisíc,“ dodal Jiří Ulvr.

V rámci projektu Elektromobilita ve službách poskytovaných Libereckým kraje ještě do června 2025 vznikne pět dobíjecích stanic, a to v Liberci u Krajského úřadu Libereckého kraje, v Jablonci nad Nisou u Střední průmyslové školy technické v Belgické ulici, ve Frýdlantu v areálu Střední školy hospodářské a lesnické, v areálu Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou a v areálu Střední zdravotnické školy a Střední odborné školy v České Lípě v ulici 28. října.

Vzhledem k podmínkám dotace budou moci tyto dobíjecí stanice užívat pouze organizace veřejné správy. Tam, kde je to vzhledem k podmínkám možné, budou postupně tyto dobíjecí stanice propojovány s obnovitelnými zdroji energie. Připravuje se například instalace fotovoltaické elektrárny na budovu Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky