Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Soutěž Business Talent pokračuje. O nejlepší projekt může hlasovat veřejnost

20. 11. 2023

Osm kol základní části má za sebou soutěž Business Talent. Téměř dvě stovky žáků základních škol Libereckého kraje se v otevřené dílně iQFABLAB vrhly na tvorbu a prezentaci projektů naplňujících heslo Nevyhoď, použij! Nyní již odstartovalo hlasování veřejnosti o nejlepší projekt, na webu 1012plus poběží až do 26. listopadu.

Lampa, kabelka, ekologická sada nádobí, praktický skleník, stolní fotbálek, stylový taburet, stojan na boty a koště. To je výčet prototypů vzniklých v otevřené dílně iQFABLAB. Všechny je spojují použité materiály, především prázdné PET lahve. „Pro třetí ročník jsme zvolili téma cirkulární ekonomiky, koncept založený na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravě, renovaci a recyklaci produktů,” říká koordinátorka projektu Jana Kolafová z liberecké iQLANDIE.

Právě PET lahve posloužily jako názorná pomůcka, jak žákům vysvětlit princip cirkulární ekonomiky označované též jako oběhové hospodářství. „Náš skleník je vyrobený z osmi PET lahví a dřevěných latí. Pokud by si ho koupila desetina české populace, dá nový život osmi milionům lahví,” popisují svůj projekt žáci ZŠ Turnov 28. října.

Nedílnou součástí soutěže pak byla prezentace prototypů před odbornou porotou. „Kombinaci technických dovedností a schopnosti svůj projekt náležitě odprezentovat za sebe vnímám jako důležitou součást úspěchu. Klobouk dolů, jak si s tím soutěžící poradili,” dodává Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Soutěž pořádá Agentura regionálního rozvoje, Liberecký kraj a science centrum iQLANDIA pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro školství Jiřího Čeřovského. Obrázek o všech osmi projektech si můžete udělat zde

Soutěží se ve dvou kategoriích o hodnotné ceny. Tři nejlepší týmy podle odborné poroty získají pro svou školu outdoorovou kameru GoPro Hero 10, profesionální meteostanici GARNI 2055 Arcus nebo programovatelnou stavebnice Lego Mindstorms a pro sebe noc v iQPLANETÁRIU. V hlasování veřejnosti se hraje o vstupenky do iQLANDIE pro celou třídu. Výsledky budou známé ještě do konce listopadu.

smart akcelerátor arr

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324