Sportfilm Liberec 2020 zná svoje vítěze

12. 10. 2020

Ve dnech 1. – 10. října se konal v Liberci již 23. ročník festivalu sportovních filmů s mezinárodní účastí SPORTFILM LIBEREC 2020 – INTERNATIONAL FICTS FESTIVAL. Nad letošním ročníkem převzal záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta, dále primátor Statutárního města Liberec Jaroslav Zámečník a Česká unie sportu.

Letošní ročník byl doplněn řadou doprovodných akcí a ty se setkaly s velkým zájmem veřejnosti. Již od 24. září byly na centrálním náměstí v Liberci k vidění velkoplošné panely s fotkami mapujícími výstup horolezkyně Kláry Kolouchové na himalájskou K2.

Den vyhlášení výsledků festivalu byl plný dalších doprovodných akcí – nejdříve to byla on-line beseda s pracovníky Národní sportovní agentury o financování sportu v ČR, následovala beseda s Klárou Kolouchovou a Janou Počtovou, režisérkou filmu „K2 vlastní cestou“. Poslední akcí pak byla beseda vynikajícího českého tenisty Radka Štěpánka a Leo Jakimiče, majitele světoznámé firmy Lasvit.

Slavnostní vyhlášení výsledků moderovala vynikající sportovkyně – Lucie Pešánová Hrstková.

Ačkoliv se řada akcí potýkala a potýká s dopady celosvětové pandemie COVI-19, zdá se, že organizátorům libereckého festivalu napomohla v tom směru, že umístění soutěžních snímků na YouTube a možnost jejich vyhledávání a sledování přes festivalové webové stránky oslovila výrazně větší okruh zájemců, o čemž svědčí téměř tři tisíce vstupů dle statistiky sledovanosti prostřednictvím kanálu sportfilm.

Na festival se přihlásilo prostřednictvím Film free 356 filmů, přes festivalové stránky další 41 film a dalších 54 snímků nabídlo FICTS. V konečném výběru pak soutěžilo 38 snímků ze 13 zemí světa.

Hlavní cenu 23. ročníku získal snímek KRIPL TRIP v režii Radka Siebera, produkce Image Pro.

Cenu Jiřího Kössla, kterou uděluje Česká olympijská akademie získal fotbalista Michal Sadílek.

V jednotlivých kategoriích zvítězily snímky:

• Olympijské hry – olympijské ideje: GOODBAY OLYMPIC z produkce Limoo Film , Irák
  • Dokumenty: K2 VLASTNÍ CESTOU, režie Jana Počtová, produkce Bontonfilm
  • Sportovní osobnosti: BALKÁNEM NAHORU DOLŮ S ADAMEM ONDROU – RUMUNSKÝ REKORD
  • Reportáže: CONNECTION, režie a produkce Jan Žůrek
  • Metodické a vzdělávací: SKAUTSKÁ POŠTA – JOSEF RÖSSLER-OŘOVSKÝ, Pavel Hejnal, ČT
  • Upoutávky: EMBLEM OF OLYMPIC WINTER GAMES BEIJING 2022,  produkce Číny
  • Sportovní film: AT HOME WITH…NICK MULLINS, režie a produkce Paul a James Longley
  • Snímky sportovních klubů: VRTAISLAVICKÝ BĚHOUN 2019, RunBo Team a Pavlů Innovation s.r.o

Tradiční vyvrcholení národních přehlídek filmů z jednotlivých zemí se mělo konat od 7. – 11. listopadu 2020 v italském Miláně. Bohužel, i v Itálii, do tohoto světového finále zasáhla pandemie koronaviru – a tak celý 38. ročník se odehrál on-line.

Snímky, které reprezentovaly Českou republiku a liberecký festival se mezi těmito finalisty rozhodně neztratily, o čemž svědčí i získání tří ocenění Mention D´Honneur za nominaci mezi pět nejlepších snímků v daných kategoriích. Uspěly tyto snímky:

• V kategorii „dokumenty-sportovní týmy“: snímek CONNECTION, v režii a produkci Jana Žůrka
  • V kategorii „upoutávky-sportovní příběhy“: snímek HANNAH GRANT 2019“ v režii Jana Žůrka a v produkci Outdoor concept
  • V kategorii „dokumenty-jednotlivci“: snímek BALKÁNEM NAHORU A DOLŮ S ADAMEM ONDROU – RUMUNSKÝ REKORD, v režii Petra Horkého a v produkci České televize

Článek nemohu zakončit jinak než výrokem Radka Štěpánka: „Moc rád jsem přijal pozvání do Liberce. Sportfilm se mění ve světového hráče, a já u toho chci, jako národní patriot, být“.

Za organizátory festivalu chci poděkovat Libereckému kraji za podporu, bez níž bychom nebyli schopni festival pořádat.

TZ a text: Ing. Vladimír Boháč, vicepresident festivalu

Mgr. Filip Trdla