Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Staročeské trhy v Trnově nabídnou muziku, divadlo a hlavně řemesla

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 19. 05. 2025 13:46
  • Cestovní ruch
  • Kultura

Sdílet článek

Tradiční Staročeské řemeslnicé trhy hostí opět Turnov. Uskuteční se o víkendu 31. května a 1. června v tamním Městském parku.

Staročeské řemeslnické trhy v Turnově představují jedinečné setkání tradice, tvůrčího umění a živé kultury. Tento dvoudenní festival v srdci Českého ráje každoročně spojuje poctivou rukodělnou výrobu s hudbou, divadlem a komunitním duchem. Je místem, kde ožívají dávné techniky, předávané z generace na generaci, a kde se návštěvníci mohou osobně setkat s těmi, kteří uchovávají kulturní dědictví v jeho nejautentičtější podobě.

„Staročeské řemeslnické trhy se během let proměnily ve vícevrstvou událost, která propojuje setkávání lidí, poznávání hodnot lidské tvořivosti a řemeslné zručnosti, vzdělávání i kulturní zážitky. Neoddělitelnou součástí jejich atmosféry je i krásné prostředí – areál Muzea Českého ráje a přilehlý městský park v Turnově,“ říká Marcela Beranová, předsedkyně Spolku přátel Muzea Českého ráje. „Jedním z největších kouzel turnovských trhů je možnost vidět mistry přímo při práci, dotknout se tradičních materiálů a porozumět technikám šetrným k přírodě. Vedle toho návštěvníky čeká kvalitní občerstvení s regionálními specialitami a prostor pro rodinnou pohodu. Děti se mohou těšit na jízdu na historickém dřevěném kolotoči, řadu originálních her a atrakcí, a především na pestrý program plný divadelních i hudebních vystoupení.“


Za více než dvacet pět let existence se trhy zařadily mezi nejrespektovanější a nejnavštěvovanější události svého druhu v České republice. Každý rok do Turnova přijíždí na 150 mistrů řemesla – od zkušených lidových tvůrců a držitelů titulů jako Nositel tradice lidového řemesla až po zástupce oborů zapsaných na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO, jako je například modrotisk či tradiční výroba skleněných perliček. Mezi vystavujícími nechybí ani držitelé ocenění kvality regionálních produktů.

„Pořadatelé velice důsledně dbají na to, aby jednotliví prodejci a prezentující představovali skutečně tradiční řemeslo, ale i původní současnou řemeslnou tvorbu. Díky tomu jsou Staročeské řemeslnické trhy v Turnově výjimečné,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje. 

taročeské řemeslnické trhy v Turnově se staly důstojným a tradičním místem, kde je každoročně udělován titul Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje – prestižní ocenění, které vzdává hold výjimečné zručnosti, řemeslnému mistrovství a péči o uchování kulturního dědictví.

Slavnostní předání se uskuteční v sobotu 31. května ve 13 hodin za přítomnosti představitelů Libereckého kraje, kteří tímto vyjadřují úctu k lidem, kteří svým celoživotním dílem uchovávají a rozvíjejí tradice rukodělné výroby.

Titul v letošním roce obdrží:

Stanislav Jiroš – mistr tradiční výroby černé bižuterie, jednoho z významných řemesel Jablonecka. Využívá původní skleněné kameny z let 1890–1925 a tradiční techniku letování cínem. Jeho jedinečné šperky mají nejen estetickou, ale i historickou hodnotu. Aktivně popularizuje řemeslo na veřejných akcích.

Zdeněk Kunc – sklářský mistr, který propojuje historické techniky s moderními inovacemi, například prací s mobilní sklářskou pecí. Věnuje se obnově Huffnagelova statku v Radvanci, který proměňuje v kulturní centrum tradičního řemesla. Svými zahraničními zkušenostmi obohacuje sklářskou tvorbu a motivuje mladou generaci k jejímu objevování.

Marie Sitková – kovářka a nožířka, která se věnuje tradičnímu zpracování kovů s důrazem na historické technologie a precizní řemeslné provedení. Aktivně se podílí na vzdělávání mladých řemeslníků a pořádá workshopy. Svou tvorbou i pedagogickou činností přispívá k zachování  a rozvoji kovářské tradice.

TZ: Muzeum Českého ráje

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky