Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Stavba Kamenářského domu v Turnově je ve finiši, otevře se v září

Mgr. Langer Jiří

  • 08. 04. 2010 12:47

Sdílet článek

 

Rada kraje souhlasila se změnou rozpočtu - rozpočtovým opatřením, kterým se přesouvají finanční prostředky ve výši 500 000 Kč na dofinancování projektu "Prezentace kulturního dědictví".

Liberecký kraj je příjemcem dotace z ROP NUTS II SV u projektu „Prezentace kulturního dědictví“. V rámci výše uvedeného projektu je řešena stavba takzvaného „Kamenářského domu“, který je přesnou replikou poslední roubené chalupy v Turnově, která byla v roce 1975 zbourána. Stavba „Kamenářského domu“ se nachází na pozemcích LK, svěřených k hospodaření Muzeu Českého ráje v Turnově, příspěvkové organizaci.

Aby mohl být projekt rádně ukončen v termínu 30. 8. 2010, který je uveden ve smlouvě o poskytnutí dotace, je nezbytné zajistit kolaudaci objektu. Součástí stavebního povolení je stanovena povinnost provést venkovní úpravy v okolí stavby „Kamenářského domu“.

Bez těchto úprav nebude stavba zkolaudována a prostředky z Evropské unie nebudou Libereckému kraji vyplaceny. Ve schváleném rozpočtu financování projektu však nebyly rozpočtovány prostředky na venkovní úpravy terénu v okolí stavby „Kamenářského domu“.

 

Kamenářský dům partnerů Turnov Idar Oberstein (replika roubeného domu čp. 19 z Havlíčkova náměstí Turnov)

(Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově

Projekt Kamenářský dům připravovalo turnovské muzeum od roku 2002. Po opakovaných jednáních zástupců Města Turnov a MČR Turnov došlo v roce 2006 s ohledem na záměry Města Turnov, Koncepci rozvoje MČR Turnov a v neposlední řadě záměry Geoparku Český ráj o.p.s. k dohodě vybudovat tzv. Kamenářský dům partnerů Turnov a Idar –Oberstein. Před několika lety se podařilo obnovit kontakty mezi tímto německým městem a Turnovem, které přerostly v oficiální partnerství a plodnou spolupráci právě na poli, které obě města spojují, a sice zpracování drahých kamenů a šperkařství. Od roku 2004 proběhlo již několik výměnných výstav, tamější Fachschule zahájila výměnu studentů s turnovskou SUPŠ a z obou stran je patrná snaha po zintenzivnění spolupráce i na ekonomické bázi. Muzeum pro svůj projekt vytipovalo objekt, který rámcově zapadá do památkové zóny města a který má své opodstatnění. Jedná se o rekonstrukci domu čp. 19, Havlíčkovo náměstí Turnov, který v roce 1975 musel ustoupit snové stavbě Telecomu. Objekt měl být původně transferován do Dolánek u Turnova. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo a objekt čp. 19 byl zbourán, muzeum se snaží tuto chybu alespoň částečně napravit a postavit jeho repliku. Kamenářský dům bude využit jako stálá expozice pro návštěvníky muzea, prezentující historické vazby partnerských měst Turnova a Idar Obersteinu, v oblasti zpracování drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství, tj. oborů, ve kterých obě města mají dlouhotrvající tradici. Současně s tím budou prostory sloužit pro interaktivní řemeslnické a výtvarné dílny, které muzeum realizuje ve spolupráci s veřejností a se školami všech stupňů a pro předvádění řemesel. Stálé místo bude v domě mít zlatnická  dílna, příležitostně dílny řemeslnické. 

Stavba Kamenářského domu podle projektu firmy Profes Projekt s.r.o byla zahájena 1.6.2009. Stavbu realizuje firma IMSTAV s.r.o. Finanční prostředky na realizaci stavby a expozice získalo MČR Turnov z ROP NUTS II. Veřejnosti bude dům společně s expozicí zpřístupněn v září roku roce 2010.  V přízemí objektu bude instalována expozice o historii kamenářství v Turnově a v Idar – Obersteinu. V patře objektu v případě získání grantů bude realizována expozice Český ráj a Pojizeří J.V.Scheybala.  

 

Rada kraje schválila návrhy smluv s městem o Oblastní galerii v Liberci

(náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová)

Rada Libereckého kraje schválila návrh smlouvy o společném postupu v rámci projektu mezi městem a Libereckým krajem, smlouvu o partnerství v rámci projektu mezi městem, galerií a Libereckým krajem, a smlouvu o bezplatném užívání nemovitostí v rámci projektu mezi městem a Oblastní galerií v Liberci.

Statutární město Liberec (dále jen město) hodlá předložit do Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod projekt „Revitalizace městských lázní na galerijní objekt“ (dále jen projekt). V rámci projektu se má zejména provést rekonstrukce budovy bývalých městských lázní v Liberci. Bude-li žádost o projekt schválena a dotace řídícím orgánem poskytnuta, pak bude město realizátorem projektu, bude projekt řídit a bude odpovědno za řádný průběh projektu včetně naplnění všech podmínek operačního programu. Realizace projektu bude hrazena z dotace (z fondů EU a ze státního rozpočtu) a z vlastních zdrojů města. Podíl města na výdajích projektu činí 7,5. Náklady na realizaci projektu dle sdělení města jsou odhadovány na částku 360 mil. Kč.

Liberecký kraj v průběhu realizace projektu poskytne městu dotaci na úhradu výdajů projektu v maximální výši 7,5 (max. 27 mil. Kč).

Lze shrnout do těchto bodů:

1.         Po ukončení stavebních prací v rámci projektu přenechá město galerii nemovitosti, které jsou předmětem projektu, k bezplatnému užívání a provozu s tím, že většina výdajů provozu půjdou za galerií.

2.         Po té daruje Liberecký kraj městu budovu současného sídla galerie.

3.         Po uplynutí udržitelnosti projektu daruje město Libereckému kraji budovu bývalých městských lázní.

Návrhy smluv musejí být ještě schváleny Zastupitelstvem LK, Radou a Zastupitelstvem Statutárního města Liberce.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky