Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Stínový ministr spravedlnosti podporuje vznik samostatného krajského soudu v Liberci

20. 06. 2005
[id:2919|autor:Futerová Linda|email:linda.futerova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:724 030 320|aktualizace:]

Do Libereckého kraje na pracovní návštěvu přijel místopředseda Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny PČR a zároveň stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Stalo se tak na pozvání poslance za Liberecký kraj Libora Ježka. Na tiskové konferenci, jejíž tématem bylo vytvoření samostatného krajského soudu v Liberci, vyslovil podporu Libereckému kraji při prosazování této iniciativy. Podle Pospíšila je Liberecký kraj kvalitně připraven na to, aby v Liberci mohl začít samostatně fungovat krajský soud, a bylo by podle něj neúčelné, aby moderně a kvalitně vybudovaná liberecká pobočka krajského soudu byla dále řízena z Ústí nad Labem.

Liberecký kraj zpracoval návrh zákona, kterým se mění zákon o soudech a soudcích a navrhuje zřízení krajských soudů v krajích, kde tyto instituce chybí. Návrh předložil hejtman kraje Petr Skokan na konci dubna tohoto roku Poslanecké sněmovně PČR. „Doufám, že poslanci projeví o uvedené nedostatky zájem a zákon nakonec schválí.  Současný stav je totiž jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost nepochopitelný, nepřehledný a neudržitelný. Velice mě těší podpora stínového ministra spravedlnosti pana Pospíšila, který jednoznačně vyslovil podporu této naší  iniciativě,“ řekl hejtman Skokan.

Zřízením samostatných krajských soudů v krajích, kde tyto soudy dosud nefungují, povede podle Libereckého kraje ke zpřehlednění struktury soudních orgánů, přiblížení výkonu soudní moci lidem a ve svém důsledku k zajištění efektivnější ochrany práv občanů. Navíc, jak dnes na tiskové konferenci uvedl člen Rady Libereckého kraje Jaroslav Krutský, to nebude mít žádný finanční dopad na státní rozpočet. „Pobočka krajského soudu v Liberci byla již v minulosti kompletně a moderně zrekonstruována a město Liberec i kraj do tohoto zařízení investovaly nemalé finanční prostředky“, uzavřel Krutský.

Futerová Linda
linda.futerova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 724 030 320