Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Svátek vlajek se koná v Severočeském muzeu v Liberci

Mgr. Langer Jiří

  • 15. 06. 2012 15:49

Sdílet článek

 

V Liberci se ve víkendových dnech 22. – 24. 6. 2012 uskuteční pod záštitou náměstkyně hejtmana LK Lidie Vajnerové (SOS) 5. Český národní vexilologický kongres. V rámci kongresu proběhne série přednášek, odborných konzultací a workshopů za účasti vexilologů z celé České republiky i zahraničí.

 

            Vexilologie je pomocná věda historická, která se zabývá tvorbou, symbolikou a používáním vlajek, praporů, korouhví apod.

 

            Česká vexilologická společnost (ČVS) pořádá národní kongresy jednou za čtyři roky. Liberecký kongres bude hostit Severočeské muzeum a Střední odborná škola v Jablonecké ulici v Liberci.

 

            Kongres stejně jako v předchozích letech umožní setkání významných osobností působících na poli vexilologie a poskytne prostor pro výměnu znalostí a zkušeností. Záměrem letošního ročníku je také ukázat vexilologii jako historický obor, jehož předmět zkoumání má bezpochyby potenciál zasloužit si mnohem více pozornosti, než tomu bylo dosud.

 

            „K příležitosti kongresu uspořádá Severočeské muzeum ojedinělou a mimořádnou výstavu „PRAPORY A VLAJKY VE SBÍRKÁCH SEVEROČESKÉHO MUZEA“, která bude zahájena vernisáží v pátek 22. 6. 2012 od 17.00 hodin. Výstava vlajek a praporů se v takovém rozsahu uskuteční vůbec poprvé v České republice,“ upozornila náměstkyně hejtmana.

Cílem 5. ČNVK je výměna vexilologických informací a popularizace vexilologie v řadách laické veřejnosti s důrazem na opomíjenou tradici vlajek na Liberecku.

 

Hlavním organizátorem celé akce je společnost LIBEA, s.r.o. Liberec, přední český výrobce vlajek a praporů.

            Více informací naleznete zde: http://www.libea.cz/cs/vlajky/kongres/.

 

 

PRAPORY A VLAJKY

VE SBÍRKÁCH SEVEROČESKÉHO MUZEA



Jednou ze sbírek Severočeského muzea, které lze v rámci České republiky považovat za ojedinělé, je fond Prapory. Čítá 228 inventárních čísel (dle stavu v roce 2012), mezi nimiž dominují prapory většinou z Liberecka, Jablonecka a Frýdlantska, sbírku pak doplňují vlajky, korouhve, praporce, na žerdích i samostatně uchovávané stuhy a drobný doplňující materiál (mimo jiné medaile zavěšované k praporům).

Celkový soubor zahrnuje položky převážně z druhé poloviny 19. a první poloviny 20. století a dokladuje především spolkový život ve výše uvedených oblastech. Mezi nejvýraznější skupiny exponátů patří prapory spolků vojenských vysloužilců, bohatě zastoupeny jsou také doklady pěveckých, řemeslnických nebo náboženských organizací. Unikátní kolekcí, zvláště významnou pro dějiny Liberce, je pak sbírka korouhví libereckých řemeslnických společenstev, zhotovených k jedné z nejvýraznějších událostí novodobých dějin města - pokládání základního kamene liberecké radnice dne 30. září 1888. Sbírka praporů ve stejnojmenném fondu a výjimečně i v dalších muzejních sbírkách však uchovává i doklady krizových okamžiků ve vývoji města, například standartu umisťovanou na služební automobil župního vedoucího nacistické strany Konrada Henleina. Nedávné dějinné události pak reprezentuje československá státní vlajka umístěná na liberecké radnici během revoluce v roce 1989. Klidnější časy minulosti regionu připomínají například školní korouhve s církevními motivy nebo prapory zemědělských družstev z oblasti Českého ráje. V bohaté sbírce jsou prapory, vlajkami a dalším materiálem geograficky zastoupena nejen velká města v regionu, Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také menší sídla, mimo jiných Dolní Maxov, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Lučany nad Nisou, Nové Město pod Smrkem nebo Srbská.


Ve srovnání s ostatními předměty netypickou a zřejmě také nejvzácnější položkou uchovávanou v depozitáři muzea je hedvábný benátský gondolový prapor z roku 1563 s malovanými motivy narození Panny Marie a čtyř evangelistů, který muzeum získalo v roce 1910 z Berlína.

Samostatná výstava, připravovaná na červen až září 2012 Severočeským muzeem ve spolupráci s libereckou firmou LIBEA, s. r. o. a Českou vexilologickou společností, prezentuje prapory a vlajky ve sbírkách muzea na samostatné výstavě vůbec poprvé, a to při příležitosti 5. Českého národního vexilologického kongresu, konaného ve dnech 22.- 24. června 2012 právě v Severočeskému muzeu.


Lubor Lacina

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky