Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Světlo pro hospic prostoupí objektem z plochého skla. Ten vyhrál ve stejnojmenné výtvarné soutěži studentů

08. 12. 2015

Světelný objekt připomínající monumentální bránu, nazvaný Via Ultimata, zvítězil ve výtvarné soutěži Světlo pro hospic. Jeho autory jsou Matěj Kapitán a Martin Jašontek ze 4. ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Jejich společnou práci, vytvořenou u příležitosti blížícího se otevření prvního lůžkového hospice v Libereckém kraji, ocenila v úterý na slavnostním vyhlášení odborná porota. Jejich návrh by se měl v roce 2016 dočkat realizace a v budoucnu ozdobit právě prostory kamenného hospice.

„Ve výtvarné soutěži se sešla celá řada zajímavých děl a uděláme vše proto, aby se ta nejpovedenější skutečně zhmotnila. Zvlášť, když jde o studentské práce právě z našich sklářských škol. Je na čase, aby se skleněné objekty opět vrátily do veřejných prostor a zdobily je. My tomu můžeme i touto cestou jít naproti,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který byl členem poroty a soutěž zaštítil.

Do výtvarné soutěže přihlásily školy celkem 12 návrhů pocházejících z dílen žáků SUPŠS Kamenický Šenov, SUPŠS Železný Brod a Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov. „Odborná porota udělila pět míst a zvláštní cenu, první tři oceněné návrhy doporučila k realizaci,“ poznamenala za organizátora soutěže, Spacium o.p.s., Jitka Mrázková. Kromě vítězného návrhu nejvíc zaujala práce Sabiny Falcmanové (2. místo), rovněž ze školy v Kamenickém Šenově a Nikoly Erlebachové ze Železného Brodu (3. místo).

Vítězný tým pracoval na projektu asi měsíc. „Inspirací nám byl už samotný název soutěže. Jasně jsme chtěli využít světelný efekt a inspirovali se plochým sklem,“ řekli Matěj a Martin. Dílo navrhli tak, aby v reálu mohlo stát jako solitér v kovovém rámu anebo být zasazeno do zdi. Velikostně má odpovídat běžným dveřím nebo velkému oknu. „Poprvé jsme tvořili v týmu a poprvé to také zkusili společně v soutěži a vyplatilo se,“ doplnili mladí skláři. Za svou práci si odnesli odměnu 40 tisíc korun, úspěšné návrhy na dalších místech  pak byly oceněny odměnami ve výši 15, 10 a 5 tisíc korun.

Výsledky soutěže Světlo pro hospic

  1. Matěj Kapitán, Martin Jašontek – Via Ultimata, SUPŠS Kamenický Šenov
  2. Sabina Falcmanová – Ochránci hůry, SUPŠS Kamenický Šenov
  3. Nikola Erlebachová – bez názvu, SUPŠS Železný Brod
  4. Michal Stehlík – Rajská zahrada, SUPŠS Železný Brod
  5. Nikita Savelyev, Andrey Kuzmenko, Maria Pushkareva – bez názvu, SUPŠS K. Šenov

Cena odborné poroty
Veronika Šaldová – bez názvu, SUPŠS Železný Brod

Členové odborné poroty

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
prof. Marian Karel, sklářský výtvarník
Ak. mal. Antonie Jankovcová, sklářská výtvarnice
Jaroslav Bejvl, Preciosa Lighting
Ing. arch. Filip Horatschke, architekt Spacium, o. p. s.
Ing. Eva Bartoňová, Spacium, o. p. s.
Ing. arch. Petr Stolín, architekt
Ing. Taťána Janoušková, Hospicová péče sv. Zdislavy
Ing. arch. Martin Rössler                   

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215