Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

SYMPOZIUM DESNÁ 2014 - rekordní částka vybraná v aukci pomůže obnově Protržené přehrady

Mgr. Langer Jiří

  • 02. 06. 2014 15:11
  • Ekonomika

Sdílet článek

Rekordních 177.780 Kč, vybraných při závěrečné aukci, pomůže obnově Protržené přehrady v Desné. Vydraženo bylo deset ze čtrnácti vytvořených dřevěných soch. Nejvýše se v dražbě vyšplhala socha Jožky Indry - pravidelného účastníka desenského sochání - s názvem Nalezení, která se vydražila za 32.000,- Kč.

"Je to obrovský úspěch. Jedná se o největší částku, která byla v rámci aukce po skončení týdne tvorby na dřevosochání v Desné vybrána, a to za celou třináctiletou historii této akce. Město Desná tak na různé účely věnovalo téměř milion korun," říká desenský starosta Jaroslav Kořínek.

Letošní ročník byl věnován obnově a zviditelnění kulturní památky Protržená přehrada. Iniciátorem projektu, který je směřován ke stému výročí katastrofy na Bílé Desné, je senátor Parlamentu ČR Jaroslav Zeman. Ten společně s náměstkem hejtmana LK Markem Pieterem převzal nad Sympoziem Desná 2014 záštitu. Podle jeho slov budou finanční prostředky vybrané při včerejší aukci věnovány na rekonstrukci lávky na šoupátkové věži a také na turistické značení navádějící k areálu Protržené přehrady, a to jak v blízkém, tak ve vzdálenějším okolí kulturní památky.

V rámci letošního dřevosochání vznikla ještě jedna socha, která však nebyla zařazena do aukce. Je jí téměř čtyřmetrová zvonice, která se stane výchozím bodem naučné stezky na Protrženou přehradu. Jejím autorem je Lukáš Róka ze Smržovky, zvon do ní ukoval Jaroslav Zíval - umělecký kovář, který je rovněž pravidelným účastníkem sochání. Její slavnostní odhalení v centru Desné se uskuteční 20. června 2014.

O vytvořené sochy a plastiky se v Desné strhl v dražbě velký boj. Nové majitele našlo při včerejší dražbě hned deset soch ze čtrnácti vytvořených děl. Jeden z dražitelů, po mnohdy lítých aukčních bojích, získal celkem šest soch. Jednalo se o pána ze západních Čech, který se, jak sám říká, o sympoziu dozvěděl z médií a přijel podpořit akci s dobrou myšlenkou. Další úspěšná dražitelka, senátorka Parlamentu ČR, která v aukci zakoupila sochu Lenky Severové s názvem Květinová kaskáda, ji věnuje do Domova důchodců ve Velkých Hamrech.

"Sochy, které se neprodaly ve včerejší aukci, budou nabídnuty v poaukčním prodeji. Pokud se je nepodaří prodat, a tak ještě navýšit částku pro obnovu Protržené přehrady, budou umístěny na naučné stezce. Stezka bude začínat na křižovatce v centru Desné a povede až k Protržené přehradě," popisuje Lenka Neumannová, hlavní organizátorka Sympozia Desná 2014. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky