Šírová Květa

• 08. 07. 2009 00:00

[id:8398|autor:Šírová Květa|email:kveta.sirova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 324|mobil:|aktualizace:]

Informace o přívalových deštích na území Libereckého kraje

Rada Libereckého kraje byla informována o škodách napáchaných přívalovými dešti a o provedených zásazích Integrovaného záchranného systému kraje k odstranění následků přívalových dešťů. Celkem bylo provedeno 75 zásahů hasičů a dalších složek IZS na celém území kraje. Nejhorší situace byla zaznamenána v pátek 3.7. v Osečné a jejím okolí, v Jablonném v Podještědí a okolí a v sobotu 4.7. v obci Nový Oldřichov na Českolipsku. Přívalovým dešťům ale neuniklo ani Jablonecko, Semilsko, Jilemnicko a další oblasti.

Rada kraje rozhodla, že po vyhodnocení všech škod na majetku Libereckého kraje bude rozhodnuto o způsobu oprav. Správci majetku Libereckého kraje zatím ve svých rozpočtech nemají potřebné finance na opravy, například silničního mostu v Novém Oldřichově. Dosavadní pobořené stavby budou zabezpečeny a po celkovém součtu škod bude rozhodnuto o prostředcích na jejich opravu.

Pomoc městysi Strunkovice nad Blanicí po povodních

Prvních deset vysoušečů bylo předáno radním Libereckého kraje Zdeňkem Bursou v neděli 5. července starostovi městyse Strunkovice nad Blanicí Ing. Karlovi Matějkovi jako okamžitá materiální pomoc při likvidaci škod po povodni. Na formě pomoci Strunkovicím se dohodli radní LK dne 29. 6. a pověřili Zdeňka Bursu přípravou potřebných smluv a předáním pomoci. Částka až do výše 1 000 000,- Kč bude dle dispozic rozdělena jak na přímou finanční pomoc, tak na pomoc materiální. Po dohodě se starostou městyse Strunkovice, který mapuje veškeré škody po povodni, bude rozhodnuto o další pomoci.

Stanovení maximální celkové sumy příspěvků na hospodaření v lesích pro jednoho žadatele pro rok 2009

Rada Libereckého kraje schválila Zásady a organizační zajištění pro poskytování příspěvků na hospodaření v lesích z rozpočtu Libereckého kraje a dohodla se na stanovení limitu výše příspěvku pro jednoho žadatele. Rozpočet Lesnického fondu Libereckého kraje byl oproti loňskému roku krácen a vývoj podaných žádostí ukazuje, že prostředky by byly velmi rychle vyčerpány a velké množství žadatelů neuspokojeno. Stanovením limitu došlo ke krácení pouze největších žadatelů (zpravidla největší vlastníci lesa), kteří mají obecně lepší ekonomické podmínky pro efektivitu provozu.

Výše byla stanovena propočty nad výší rozpočtu a došlými žádostmi, s cílem uspokojit maximální množství žádostí podaných do 30. 9. 2009 na celkovou sumu 220.000,- Kč pro jednoho žadatele.

Udělení ocenění “Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství – zemědělství roku 2009”

V Libereckém kraji je řada potravinářských subjektů, jejichž výrobky jsou na vysoké úrovni kvality. V rámci diverzifikace zemědělských činností vznikají a fungují malé výrobny, které ze zemědělských produktů vytvářejí velice kvalitní potravinářské výrobky. Z tohoto důvodu je v rámci Krajské koncepce zemědělství Libereckého kraje navržena jako jedna z možností, které podporují rozvoj tohoto podnikání a tím i rozvoj venkovského prostoru, soutěž o ocenění „Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství-zemědělství.“

K termínu uzávěrky 29. května 2009 se přihlásilo 12 výrobců z Libereckého kraje tzn. celkem 32 výrobků v 11 posuzovaných kategorií. Přihlášené výrobky posuzoval Výbor zemědělství a životního prostředí Zastupitelstva Libereckého kraje dne 18. června 2009, který udělil ocenění „Výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství-zemědělství roku 2009“ následujícím výrobkům v těchto kategoriích:

kategorie

Cukrářské výrobky

Malinový dort, 1000 g

JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o., Liberec

Lihoviny a ostatní alkoholické nápoje

SKOL smetanový likér

STYLE BOHEMIA s.r.o.

Zásada

Nealkoholické nápoje

Lažanský rubín - Vinný mošt

MOŠTOVNA LAŽANY, výroba nápojů, spol. s r.o.

Zvláštní ocenění „Nejlepší výrobek Libereckého kraje z odvětví potravinářství - zemědělství roku 2009“ získal Malinový dort, 1 000 g, výrobce JIZERSKÉ PEKÁRNY spol. s r.o., Liberec.

Vítězům jednotlivých kategorií bude poskytnut příspěvek ve formě finančního daru ve výši 20 000,- Kč a celkovému vítězi ve výši 40 000,- Kč. Výrobci mají také právo umístit na obal oceněného výrobku nápis „Výrobek roku 2009“ a logo Libereckého kraje.

Ocenění bude slavnostně předáno hejtmanem Libereckého kraje Bc. Stanislavem Eichlerem v rámci 8. krajských dožínkových slavností, které se letos uskuteční v sobotu 5. září 2009 v Doksech. Ocenění je uděleno na dobu 2 let.

Statistické výkazy v Libereckém kraji o přihlášených a přijatých uchazečích do 1. ročníku denní formy vzdělávání ve středních školách a konzervatořích, stav k  31. 5. 2009

Na území Libereckého kraje působí k  30. 9. 2008  52 středních škol. Liberecký kraj je zřizovatelem 38 středních škol, 11 škol zřizoval soukromý zřizovatel, u 3 středních škol je zřizovatelem obec. V níže umístěných tabulkách je uvedena statistika přihlášených a přijatých uchazečů do prvního ročníku SŠ pro studijní rok 2009/2010 k 31. květnu 2009. Všechny údaje se vykazují pouze za 1. kolo přijímacího řízení. Přesný počet žáků, kteří nastoupí do 1. ročníku střední školy bude znám až po 1. září  2009.

SŠ zřizované krajem

SŠ jiných zřizovatelů