Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Třiatřicet semestrů ateliéru Buček – Horatschke. Retrospektivní výstava studentských prací se otevírá v Oblastní galerii Liberec

23. 11. 2022

Architekti Jiří Buček a Filip Horatschke rekapitulují své dlouholeté pedagogické působení na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. 33 semestrů, 800 konzultovaných prací a 169 diplomových a bakalářských prací se skrývá v názvu nové výstavy 33-800-169 Ateliér Buček + Horatschke, která se 25. listopadu otevírá v Oblastní galerii Liberec.

Filozofií tohoto ateliéru je předat svým studentům komplexní vzdělání v oboru navrhování staveb, urbanismu, navrhování krajiny, interiérů, přičemž je velký důraz kladen na invenci, koncepčnost a zároveň zodpovědný a cílevědomý přístup. Jednotlivá zadání jsou směřována tak, aby student během studia prošel rozmanitými úkoly z hlediska typologie, charakterů staveb, provozů a konstrukcí. Za dobu svého působení na Fakultě umění a architektury vychoval ateliér řadu pozoruhodných osobností, které dnes působí ve veřejném prostoru. Absolventi Pavel Šťastný, Jitka Pucandlová, Jiří Chmelík, Ivo Pavlík, Jiří Lukáš, Andreas Dzikos, Markéta Bromová, Jan Vondrák a další reprezentují nastupující generaci mladých architektů.

Ateliér architektů Jiřího Bučka a Filipa Horatschkeho je jedním ze základních pilířů naší školy. U obou jeho představitelů se spojuje velká profesionální erudice se schopností studenty dále motivovat a rozvíjet k vlastní tvorbě, vytvářet dostatečně komunikačně otevřené a přitom srozumitelné prostředí pro přemýšlení o architektuře. Ateliér patří u nás mezi nejoblíbenější, studenti se na konzultace svých projektů těší," vysvětluje děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity.

Renomovaní pedagogové vybrali třicet studentských projektů, které budou veřejnosti představeny digitální formou pomocí QR kódu ve speciální instalaci připomínající Manhattan. Půjde o vůbec první samostatné představení ateliéru. K výstavě 33-800-169 Ateliér Buček + Horatschke v Oblastní galerii Liberec bude vydána i publikace, jejímž kurátorem je Adam Gebrian, respektovaný teoretik architektury a bývalý student liberecké školy, který je zároveň i kurátorem výstavy. „Tato výstava je jedním ze způsobů, jak se svými bývalými studenty zůstat v kontaktu, zjistit, jak je studium ovlivnilo, změnilo, kam je nasměřovalo, setkat se a po letech si vyměnit názory a zkušenosti,“ shrnuje jeden z přínosů výstavy Adam Gebrian.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 24. listopadu 2022 v 18:00 hod. v Atriu Oblastní galerie Liberec. Výstava trvá od 25. 11. 2022 do 19. 1. 2023.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324