Turnovské Muzeum Českého ráje představuje sbírky zrestaurované díky evropským penězům
Pouhá čtyři písmena: IROP. Integrovaný regionální operační program. Jeho prostřednictvím se v Česku rozdělují peníze poskytnuté z evropských fondů, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Díky němu turnovské muzeum získalo finance na restaurátorské práce a další akce, které dlouhá léta mělo v plánu. Nyní restaurované předměty ze sbírek představuje na výstavě s názvem Víc než make-up.
„Tento program nám opravdu velmi výrazně pomohl zlepšit stav sbírkových předmětů a podmínky pro jejich uchování pro další generace. Naše muzea mají sbírkové předměty v mnohasetmilionových hodnotách. Ze zákona musíme těmto předmětům věnovat maximální možnou péči, tedy i tu restaurátorskou,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Název projektu, jehož hlavním cílem bylo zachovat, ochránit a přispět k rozvoji potenciálu kulturního dědictví Českého ráje, zněl Restaurování historických artefaktů kulturního dědictví muzea českého ráje v Turnově, digitalizace a posílení ochrany.
„Historické artefakty byly restaurovány tak, aby byly i dále zachovány pro příští generace a mohly být veřejně vystavovány. Pamatovalo se i na modernizaci depozitářů. Sbírkové předměty byly zajištěny proti krádeži či požáru a také byly vytvořeny potřebné podmínky pro jejich uložení z hlediska teploty, vlhkosti a světelnost. Současně byla pořízena i technika na digitalizaci,“ doplnil David Marek, historik a jeden z kurátorů výstavy.
Výstava Víc než make-up ukazuje výsledky práce tohoto projektu, do kterého se Muzeum Českého ráje v Turnově zapojilo v letech 2017 až 2022. Během této doby došlo k restaurování vybraných sbírkových předmětů ze čtyř podsbírek – historické, etnologické, výtvarného umění a Scheybalovy sbírky.
Jednalo se o předměty spojené s významnými osobnostmi regionu, doklady regionální produkce a tvorby a o předměty kulturní a náboženské piety. Od jedinečných barokních lunet Jan Jiřího Hertla z turnovského františkánského kláštera, přes cenné pojizerské betlémy, historicky hodnotné kramářské tisky sesbírané J. V. Scheybalem, skleněné negativy z produkce místních fotoateliérů, až po první oponu turnovského divadla.
Výše dotace tohoto projektu z evropských fondů činila 6.189.046,35 korun, ze státního rozpočtu a Libereckého kraje získalo muzeum 1.092.184,65 korun. Celkově Kč. Celková suma tedy v součtu představovala 7.281.231 korun.
Vernisáž se koná 19. ledna od 17 hodin. Výstava potrvá do 5. března.
Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324
23.03.2023 | Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině přechází od 1. dubna pod Ministerstvo vnitra
23.03.2023 | Krypto i deepfakes. Jablonecké sportovní gymnázium hostilo Den moderních technologií
23.03.2023 | Liberecký kraj opět ocení pedagogické pracovníky
22.03.2023 | Jednou jsi dole, jednou nahoře aneb pád a vzestup Vratislavické kyselky
22.03.2023 | Jaro v kraji: Parchanti na Bezdězu, koupel v pivu i lamy na ranči