Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Turnovský granát slaví sedmdesátku a představuje jedinečnou soupravu šperků

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 06. 11. 2023 10:49
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

Exkluzivní výroční souprava granátových šperků je u příležitosti oslav sedmdesát let trnovského družstva Granát k vidění v Klenotnici turnovského muzea. Návštěvníci mají jedinečnou možnost obdivovat toto soupravu od 8. listopadu do 10. prosince tohoto roku.

Soupravu zdobí 70 českých granátů raritní velikosti 6,8 x 4,8 milimetru uvolněných z firemních sbírek budovaných desítky let. Tyto kameny byly doplněny 1 492 drobnými českými granáty o velikosti od 1,1 do 1,5 milimetru.

„Soupravu vytvořil tým designérů, brusičů a zlatníků Granátu Turnov. Při navrhování byli designeři inspirováni tvarem, velikostí a nádherně temně červenou barvou českých granátů. Šperky v sadě jsou navrženy pro denní i noční nošení. Kombinaci šperků si nositelka volí dle příležitosti, ke které je obléká. Pravost kamenů a originalita soupravy je doložena certifikátem Granátu Turnov. Cena zlaté výroční soupravy je neveřejná, skutečná hodnota těchto šperků je opravdu vysoká a bude sdělena pouze vážným zájemcům,“ uvedla Petra Pavlištová, obchodní ředitelka Granátu.

AUTOŘI:
Hana Stehlíková (design, zlatník)
Martina Cymbálová (design, zlatník)
Aleš Hladký (brusič kamenů)
Marek Duffek (zlatník, fazér)

„Jsme hrdí na to, že máme v Libereckém kraj firmu, která uchovává tradici špičkové šperkařské výroby. Není jediná, ale působí tu už 70 let a svou velikostí je v kraji jedinečná. Umění lidí, kteří v družstvu pracují, měla možnost veřejnost vidět o Víkendu Křišťálového údolí, kdy firma otevřela poprvé ve své historii brány a nechala lidi nahlédnout do tajů výroby. Ohlas byl zaslouženě mimořádný. Člověk si po zhlédnutí výroby šperku uvědomí, že jeho cena jen těžko odráží řemeslný um a zkušenost všech, kterým šperk prošel rukama. Mimořádná souprava, kterou si Granát nadělil ke svému výročí, je ukázkou skutečně špičkové šperkařské práce. Blahopřeji," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Granát, umělecké šperkařské družstvo se sídlem v Turnově, je výrobcem šperků s českými granáty, které jsou naprosto unikátní a vyhledávané zákazníky po celém světě. Granát Turnov byl založen v roce 1953. V současné době je vlastníkem Českých granátových dolů Granát Turnov a má těžební právo na české granáty v Podsedicích a Dolní Olešnici. Celý proces těžby českých granátů je velmi ekologický a využívá se při něm výhradně cirkulační voda. Z 1 t vytěženého materiálu se získá cca 14 g českého granátu. Po těžbě je vždy celý dobývaný prostor rekultivován.
Vytěžené české granáty se třídí ručně a pro výrobu šperků se používají pouze ty nejkvalitnější drahokamy. Zlatníci a brusiči Granátu Turnov jsou skutečnými mistry svého řemesla. Designové oddělení pravidelně připravuje nové kolekce, které odpovídají nejnovějším trendům. Řemeslné dovednosti a preciznost zaručují zákazníkům špičkovou kvalitu výrobků. Každý šperk se vyznačuje dominancí drahokamu nad kovem, zdůrazňující tradiční zpracování s vysokým podílem ruční práce.

Od svého založení v roce 1953 dosáhl Granát mnoha úspěchů a získal několik prestižní ocenění, mezi ta nejvýznamnější patří ocenění „GRAND PRIX“ Brusel v roce 1958, reprezentace na Světových výstavách v Montrealu, Osace, Aichi (Japonsko) a Šanghaji (Čína). Dnes se Granát Turnov pyšní sítí prodejen, vlastní galerií v Turnově i Muzeem českého granátu v Praze. Granát Turnov je vlastníkem ochranné známky a chráněného označení původu „Český granát“ a „Šperky z českého granátu“. Všechny originální produkty vytvořené Granátem Turnov mají speciální certifikáty.

ČESKÝ GRANÁT
Český granát zůstává jedinečným kamenem, zachovává si svou specifickou sytě červenou barvu ve všech velikostech drahokamů. České granáty lze nalézt pouze v České republice.
Nejčastěji se velikosti drahokamů českého granátu pohybují v rozmezí 1–5 mm. Český granát je z hlediska mineralogie unikátním pyropem, jeho chemická čistota je minimálně 74% zastoupení pyropu. Český granát se vyznačuje jedinečným lomem světla, který je zdůrazněn přesným broušením.


Českému granátu jsou připisovány některé magické a léčivé účinky. Barva českého granátu symbolizuje životní sílu, vitalitu, lásku a energii, zajišťuje Boží přízeň, chrání děti a matky. Drcený český granát se používal jako lék ve formě mastí a kapek proti chudokrevnosti, při léčbě srdce, poranění a zánětů. Ve středověku nosili rytíři na tělech české granáty jako ochranu.

DĚJINY
Podle profesora F. X. M. Zippeho, geologa, mineraloga, spoluzakladatele Národního muzea v Praze, je český granát mineralogickým symbolem Čech. Tradičně je považován za český národní klenot. Jeho tmavě červená barva upoutala pozornost našich předků již v době stěhování národů. V průběhu 13. století, v době vlády Karla IV., začaly zlatnické dílny používat české granáty i na světských dekoracích, jako jsou prsteny, spony a poháry. Pomyslný vrchol granátu byl v 16. století za vlády císaře Rudolfa II., který si vyhradil předkupní právo na kameny výjimečné velikosti. V 18. století se objevily šperky zdobené těmito drobnými kamínky a zrodil se nový módní trend natolik, že sama císařovna Marie Terezie zakázala vývoz českých granátů z říše. Později se stal součástí lidového kroje a výrobků každodenní potřeby. Český granát se postupně stal majestátním národním symbolem Čech. Na počátku 19. století začala zlatá éra českého granátového šperku a jeho obliba roste až do současnosti. Šperky s českým granátem jsou po staletí spjaty s Turnovskem a historie tohoto řemesla v Turnově je spjata i s Odbornou školou pro zpracování drahokamů, založenou v roce 1884.


OBLÍBENOST ŠPERKŮ S ČESKÝMI GRANÁTY
Družstvo vytvořilo exkluzivní dárky mimo jiné pro prince Charlese a jeho manželku Camillu, amerického prezidenta Obamu a jeho manželku Michelle, Madeleine Albrightovou, papeže Jana Pavla II. a Benedikta XVI. a další světově známé osobnosti.
Málokterý národ na světě se může pyšnit tím, že má kámen spjatý s jeho historií, jako je český granát. Lidé obdivovali krásu těchto malých krvavě červených kuliček již od pravěku.
 

TZ: Muzeum Čekého ráje

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky