Údolí divočiny, expozice krokodýlovců či výběh pro psy. Zoo Liberec chystá další projekty

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 07. 02. 2024 10:21
  • Majetek a investice

Poskytnutí mimořádných investičních účelových příspěvků na významné projekty v Zoo Liberec schválili na svém včerejším jednání krajští radní. Kraj podpoří vybudování podia v dětském koutku, rekonstrukci výběhů pro psy, projektovou dokumentaci na expozici mravenečníků a Údolí divočiny, výstavu krokodýlovců, vytápění v pavilonu tropů či architektonickou soutěž, jejímž cílem je přinést vize budoucího rozvoje zoo a upřesnit možné termíny výstavby.

„Zoo Liberec je jeden z největších turistických cílů v kraji a bez dalšího rozvoje by nemohla tuto funkci plnit. Jsem proto rád, že můžeme podnikat konkrétní kroky k tomu, abychom z liberecké zoologické zahrady učinili moderní instituci mezinárodního významu. Velkorysé plány vedení této organizace se mi líbí a pevně věřím, že budou lákadlem pro spoustu stálých i nových návštěvníků,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Minulý rok navštívilo zoologickou zahradu 408.540 návštěvníků, předloni pak dokonce 442.168 lidí.“

„Zoologickou zahradu jsme převzali před dvěma lety. Od té doby společně s kolegy ze zahrady intenzivně pracujeme na plánování jednotlivých investic. Týká se to jak rekonstrukcí pavilonů ve stávající části zahrady, Lidových sadů a Dětského koutku, tak také rozvojových ploch. Některé menší věci už mohou lidé vidět, u některých, jako třeba pavilon žiraf nebo hudební kulturní centrum Lidové sady, jsme už blízko realizaci. Uvědomujeme si, že rozvojové plochy a stávající zahrada musí tvořit dobře fungující celek. Proto jdeme v prvním kroku nejprve cestou soutěže, jejímž cílem bude vyprojektovat tzv. Údolí divočiny,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Konkrétní přehled projektů, které podpoří Liberecký kraj mimořádným investičním účelovým příspěvkem:

1. pódium v dětském koutku

• příspěvek kraje činí 250.000 korun což jsou zároveň celkové náklady projektu
  • stavět by se mělo začít letos v únoru a dokončeno by mělo být v listopadu letošního roku
  • cílem vybudovat dřevěné pódium pro umělce, které bude sloužit zejména pro letní scénu během rekonstrukce Lidových sadů

2. rekonstrukce výběhů pro psy

• příspěvek kraje činí 670.000 korun (celkové náklady jsou 1.225.000 korun)
  • stavět by se mělo začít letos v dubnu a dokončeno by mělo být v červnu roku 2025
  • cílem zmodernizovat stávající nevyhovující výběh, vytvořit betonové podezdívky a změnit typ oplocení a bran pro vjezd techniky

3. projektová dokumentace na expozici mravenečníků

• příspěvek kraje činí 300.000 korun (celkové náklady jsou 700.000 korun, přičemž kraj přispěje druhou část – 400.000 korun – v roce 2026)
  • začít by se mělo v březnu letošního roku a dokončeno by mělo být na konci roku 2026
  • cílem je zpracování projektové dokumentace na rekonstrukci, která by zahrnovala i možnost průhledu do ubikací přes zimní období, součástí je i autorský dozor

4. expozice krokodýlovců

• příspěvek kraje činí 900.000 korun, což jsou zároveň celkové náklady projektu
  • začít by se mělo v březnu letošního roku a dokončeno bude zřejmě v červnu roku 2025
  • cílem je zatraktivnění návštěvnického prostoru budovy ZOOEXPO umístěním paludária pro nový druh ještěrů – krokodýlovců a také vyhotovení terárií pro gekony

5. pavilon tropů III. etapa – vytápění

• příspěvek kraje činí 3.000.000 korun, což jsou zároveň celkové náklady projektu
  • začít by se mělo letos v únoru, dokončení se plánuje do června roku 2025
  • cílem je výměna starého typu vytápění za nový

6.  projektová dokumentace 1. etapy Údolí divočiny

• příspěvek kraje činí nyní 2.440.000 korun (celkové náklady jsou odhadovány na 18.755.000 korun a kraj bude přispívat postupně každý rok až do roku 2029)
  • odhadem by mělo být zahájeno v říjnu letošního roku, datem ukončení je předběžně konec roku 2029
  • cílem je uzavřít zakázku s vítězem soutěžního dialogu, který dodá plán rozvoje zahrady a vyprojektuje 1. etapu Údolí divočiny – sem se řadí zejména expozice pro tygry ussurijské, propojení zahrad, zasíťování areálu, inženýrské sítě a rozvody či oplocení, toto vše včetně autorského dozoru

„Pevně doufám, že šance podílet se na rozvoji a budoucí podobě zoologické zahrady bude pro architekty lákavá a do soutěžního dialogu se přihlásí co nejvíce zkušených a kreativních odborníků. Velice se těším na všechny výstupy a věřím, že se podaří vybrat ten nejvhodnější s ohledem na návštěvníky, naše zaměstnance, ale především na ohrožené druhy zvířat, které v tomto území najdou svůj nový domov. Nový prostor by měl v návštěvnících vzbuzovat pocit, že my všichni – zvířata i lidé – jsme součástí jednoho světa, a vše co se děje zvířatům, děje se i nám. Pocit sounáležitosti a sdíleného světa je nezbytný pro dosažení poslání zoologických zahrad – ochranu biodiverzity, tedy ochranu různorodosti života na Zemi, ochranu divokých zvířat a divoké přírody,“ dodal David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec.