Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

V České Lípě pomáhá uprchlíkům i střední zdravotnická škola

16. 03. 2022

Do pomoci válečným uprchlíkům z Ukrajiny se zapojují i školy, které jsou příspěvkovými organizacemi Libereckého kraje. Například Střední zdravotnická škola a Střední odborná škola v České Lípě nabídla ubytování už více než osmi desítkám lidí, kteří utekli ze své země. Podle ředitelky školy Hany Kubátové jsou to hlavně matky, babičky a děti.

Největší českolipská střední škola má přímo ve své výškové budově penzion. Vzhledem k tomu, že škola v době pandemie nedosáhla na žádné dotace, nemohla jej dále provozovat a musela ho před rokem se ztrátou 600.000 korun po dvaceti letech uzavřít.

„Prostory jsme společně s naším zřizovatelem, Libereckým krajem, začali připravovat na jiné účely, uvažovali jsme, že je využijeme například pro pedagogicko-psychologickou poradnu,“ uvedla Kubátová. Po začátku války na Ukrajině se ale vše změnilo. Ředitelku školy oslovila první česká firma s žádostí o ubytování pro matky a babičky, které utíkaly před válkou.

„Dvanáct pokojů bylo k nastěhování připravených ihned, dalších třicet ale bylo neobyvatelných, bez funkčního sociálního zázemí a bez vybavení. Všechny prostory volných pokojů jsme museli ihned začít zprovozňovat. Pomáhal každý, kdo mohl. Žáci pod vedením mistrů zprovozňovali sociální zázemí, montovali záchodové mísy, vyměňovali kohoutky, nosili nábytek, který se nám podařilo z velké části získat od sponzorů nebo jsme ho prostě nakoupili,“ popsala Kubátová. „Další žáci, učitelé i úředníci školy pomáhali s vymalováním, úklidem i stěhováním. Jiní třídili dary – ledničky, pračky, sušičky na prádlo, jídlo i hygienické potřeby.“

„Paní ředitelce a všem lidem ze střední školy v České Lípě, kteří v neuvěřitelně krátkém čase dokázali připravit pokoje v penzionu školy na příjezd maminek a dětí z Ukrajiny, patří můj obrovský dík. Jsem moc rád, že se do přeměny penzionu pustili všichni bez rozdílu – učitelé, žáci, úředníci. A jejich nasazení neupadá ani v péči o uprchlíky,“ řekl náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Dan Ramzer. 

Obsazena je více než polovina pokojů. Se svými maminkami nebo babičkami tu bydlí dvacet pět dětí ve věku od čtyř měsíců do šestnácti let a další přibydou.

„Ubytovaní nešetří slovy díků, i když z některých jejich příběhů opravdu zamrazí. Snažíme se děti nějak zabavit. Minulý týden jsme jim ukázali naši školu a společně s žáky ze Základní školy Partyzánská se zúčastnili projektového dne věnovaného řemeslům,“ dodala Kubátová. „Další pomoc s administrativními úkony, školní docházkou nebo zaměstnáním zajišťuje Farní charita Česká Lípa.“

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324