Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
V Jablonném rozjíždějí přeshraniční ekologickou výchovu
- 13. 05. 2009 00:00
[id:8043|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
V Jablonném v Podještědí startuje tříletý projekt „Přeshraniční ekologická výchova v oblasti ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje v Českosaském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách“. Realizace bude podpořena z programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013.
Jedním z partnerů projektu je Občanské sdružení Společnost pro Lužické hory se sídlem v Jablonném v Podještědí.
„Projekt je zaměřen na přeshraniční ekologickou výchovu pro různé cílové skupiny obyvatel Libereckého kraje, zejména děti z mateřských a základních škol ale i rodiny s dětmi a širokou veřejnost, a bude zahájen v květnu 2009. Liberecký kraj se i z tohoto důvodu rozhodl projekt podpořit jak po finanční, tak po organizační stránce,“ uvedl jaroslav podzimek, radní pověřený vedením resortu životního prostředí a zemědělství LK.
Pro mateřské školy bude připravena řada ekovýchovných programů, doplňujících stávající nabídku sítě ekologických mateřských škol MRKVIČKA, včetně kreativních workshopů pro pedagogy. Pro rodiny s dětmi jsou na programu exkurze do přírody s publikací „Pohádková putování Lužickými a Žitavskými horami“ i prožitkové ekodny s dílničkami s přírodními materiály, kvízy či jinými ekovýchovnými úkoly.
Pestrý výukový program byl připraven také pro základní školy. V tomto případě se jedná o komplex ekologických témat s externími zkušenými lektory, doplněný zajímavými didaktickými materiály, který následně pedagogové mohou využívat ve vlastní výuce. I pro veřejnost budou realizovány vzdělávací a informační akce – řada exkurzí do Lužických i Žitavských hor s odbornými českými i německými průvodci a znalci zdejší přírody i přednášky k tématům, která veřejnost zajímají. K takovým bude určitě patřit téma zpracování bioodpadu, decentrální čištění odpadních vod či úspory vody a energie v domácnostech.
Do realizace projektu jsou zapojeni i další partneři – na české straně Společnost České Švýcarsko o.p.s., na saské straně Centrum ochrany přírody Hornolužická pahorkatina a Saská zemská nadace životního prostředí a přírody. Většina aktivit projektu bude mít přeshraniční charakter a jednotliví partneři budou využívat znalostí a tištěných materiálů z druhé strany hranice.
„Na saské straně bude např. při programech v mateřských školách využíván pracovní kalendář, se kterým české ekologické mateřské školy pracují již třetím rokem a jehož zpracování a vydání Liberecký kraj také inicioval a podpořil,“ uvedla Lenka Rychtaříková z oddělení samosprávy životního pprostředí a zemědělství s tím, že společně budou prezentovat zájmovou oblast projektu formou putovní výstavy, kterou bude možné shlédnout na osmi místech Libereckého kraje.