V Jizerkách funguje první singltreková stezka v Česku

• 03. 11. 2009 14:20

Od pondělí 2. listopadu je v Jizerských horách otevřeno prvních 12 kilometrů z plánovaného okruhu unikátních singltrekových cyklostezek, navržených světově uznávaným projektantem Daffydem Davisem. Provoz s Ludvík Řičářem, krajským ředitelem Lesů ČR v Liberci. zahájili hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler, Tomáš Kvasnička, předseda České mountainbikové asociace (ČEMBA) a odborný garant celého projektu, Pavel Smutný, předseda místního Svazku obcí Smrk.

„Nová stezka pro zajímavý adrenalinový sport, který není ekologickou zátěží jako třeba čtyřkolky, vzniká uprostřed nádherných Jizerských hor, které dotvoří jistě skvělý prožitek z jízdy na kole v  přírodě v první síti lesních cyklostezek v České republice.

Liberecký kraj je velkým příznivcem cyklistiky a cyklistické dopravy. Budujeme síť cyklostezek tak, aby se Jizerské hory a celý Liberecký kraj postupně napojil na páteřní cyklostezky křižující Evropu. Budeme proto podporovat takové projekty, které s naším plánem rozvoje cyklostezek souznějí, ať to jsou projekty lesníků, mikroregionů nebo organizací neziskového sektoru,“ řekl hejtman.

„Navíc tu nejde jen o sport, ale také o oživení cestovního ruchu, neboť ten ve Frýdlantském výběžku, kde se nyní nacházíme, má ještě hodně rezerv, ale také hodně prostoru. Věřím, že singltrek, po kterém se doufám bezpečně za chvíli svezu, je právě takovým příspěvkem pro rozvoj obcí a měst v severní části Jizerských hor,“ doplnil.

Výstavbu stezky za 4,3 miliónů korun financoval státní podnik Lesy ČR v rámci Programu 2000, který je určen k naplňování veřejných zájmů v lesích. Jde o první cyklistickou stezku tohoto typu v ČR i kontinentální Evropě, navrženou pro maximální prožitek z jízdy na kole s respektem k přírodě.

Singltrek pod Smrkem mohl vzniknout díky nadšení a partnerství mezi lesníky, místní samosprávou a neziskovým sektorem.

„Je důležité, že všechny strany, které se projektu zúčastnily, jasně vyslovily své priority a možnosti. Mohl tak vzniknout projekt, který může sloužit jako vzor pro další vhodná místa v České republice,“ říká Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR v Liberci.

.

Od vzniku singltrekové stezky ve Frýdlantském výběžku si mimo jiné slibujeme významné oživení severní části Jizerských hor cestovním ruchem,“ zdůraznil Jan Pospíšil, starosta obce Lázně Libverda, na jejímž katastru stezka začíná.

Singltrek je typ jednosměrných stezek v šíři jediného jezdce. Vede svahy v mírných sklonech, vlní se mezi stromy. Respektuje tak lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si lidé užili jízdu na kole a pobyt v lese.

V následujících dvou letech se plánuje realizace druhé etapy projektu. Ta počítá s vybudováním přibližně 40 km stezek, po dvaceti na obou stranách hranic. Projekt nazvaný Česko-polský singltrek pod Smrkem v Jizerských horách bude financován z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česko-Polsko. Připojí se k němu i státní polské lesy a polská samospráva.

Ing. Michal Kačena, MBA, tiskový mluvčí LČR

Tel.: +420 724 699 446, e-mail: kacena@lesycr.cz, www.lesycr.cz

Dokument z otevření singltrekové trati si můžete prohlédnout na:  http://www.studio-plus.tv/?podcast=23&nahore=210