Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
V kraji se nejvíce ilegálně užívá marihuana a pervitin
- 24. 04. 2008 00:00
[id:6386|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Rada Libereckého kraje na svém zasedání dne 22.4.2008 schválila Výroční zprávu o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje za rok 2007. Výroční zpráva je koncipována tak, aby podala informace o krajské protidrogové politice za příslušný kalendářní rok. Informace ve zprávě poskytnuté jsou důležitým nástrojem při stanovení priorit a opatření kraje do let budoucích. Výstupem je zmapování a popis situace na území kraje.
„Ze zprávy vyplynula následující zjištění: Drogová scéna je uzavřená, skrytá. Průměrný věk klientů využívající služby sociální prevence je kolem 28-29 let. Nejrozšířenější užívanou ilegální drogou v Libereckém kraji je marihuana. Nejvíce užívanou drogou u skupiny uživatelů, kteří v souvislosti s jejím užíváním vyhledávají pomoc odborných služeb, je metamfetamin (pervitin),“ uvedla Hana Králíčková, členka rady kraje pověřená vedením resortu sociálních věcí, bezpečnosti a národnostních menšin.
Podle ní převážná část uživatelů pervitinu užívá injekčně. Počet uživatelů drog v Libereckém kraji, kteří vyhledali odbornou pomoc, je v posledních letech relativně stabilní a nenarůstá.
„Zvyšují se ale výkony v rámci terénního programu, například bylo vydáno celkem 63 967 injekčních jehel,“ připomněla radní. Narůstá také poptávka po krizové intervenci a zvyšuje se zájem o rodinné poradenství. Přibývá rovněž počet klientů s alkoholovou závislostí a gamblingem.
„Jako pozitivní vidíme pokles klientů nakažených virovou hepatitidou typu C,“ podotkla radní.
Síť služeb pro uživatele drog v Libereckém kraji není zcela přiměřená aktuálním potřebám potenciálních klientů. Jednoznačně chybějícím článkem je pobytová forma následné péče. Je ve značné míře omezená dostupnost nízkoprahových služeb minimalizace rizik v několika částech kraje stejně jako ambulantních poradenských služeb. V Libereckém kraji není služba, která by se cíleně věnovala problematice gamblingu.
„Slabiny vidíme i v oblasti primární prevence, kterou nám zabezpečuje pouze jedna nezisková organizace,“ konstatovala MUDr. Hana Králíčková.