Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

V Liberci vzniklo první Centrum duševního zdraví

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 25. 03. 2024 11:00
  • Sociální
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Nezisková organizace FOKUS Liberec o.p.s., která se více než 30 let zaměřuje na podporu lidí s duševním onemocněním, otevřela Centrum duševního zdraví Liberec (CDZ). Služba bude dostupná pro oblast Liberecka a Frýdlantska. Vznik této sociálně zdravotní služby finančně podpořil Liberecký kraj. Centrum se nachází na adrese Nezvalova 662/18, Liberec.

„Vznik Centra duševního zdraví v Liberci přináší nové sociálně zdravotní služby, které na území našeho kraje doposud chyběly. Pevně věřím, že je využijí zejména ti lidé, kteří je nejvíce potřebují, a budou jim pomáhat k jejich zotavení,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Jsem také moc rád, že jsme mohli Fokus Liberec podpořit výtěžkem z letošního hejtmanského plesu, a to konkrétně částkou 558.900 korun.“

„Pevně věřím, že se budou Centra duševního zdraví rozšiřovat i do dalších regionů Libereckého kraje. Byl bych rád, kdyby i další okresy – Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily – měly své CDZ,“ doplnil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

„Samotnou myšlenku vzniku takového zařízení, personální a koordinační podporu dal odbor sociálních věcí prostřednictvím individuálních projektů. Odbor zdravotnictví přispěl na prvních šest měsíců fungování služby tak, aby po tomto období byla již plně schopna čerpat finance ze zdravotních pojišťoven,“ vysvětlil Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví.

Organizace FOKUS Liberec, o. p. s., která bude Centra duševního zdraví zajišťovat, poskytuje služby dospělým osobám s duševním onemocněním zejména z okruhu psychóz, afektivních poruch (poruch nálady), případně s poruchou osobnosti nebo úzkostnou poruchou, kteří se léčí déle než dva roky a potřebují podporu ve více oblastech. Služba je určena i lidem, u kterých hrozí rozvoj duševního onemocnění a u nichž je třeba rychle začít léčbu.

„Služba centra je poskytována prostřednictvím multidisciplinárního týmu odborníků: psychiatrem, psychiatrickými a všeobecnými sestrami, psychologem, sociálními pracovníky a peer konzultanty. Má charakter dlouhodobé péče nebo včasné intervence u dosud nediagnostikovaných nebo aktuálně neléčených   onemocnění. Všichni členové týmu pracují ambulantně i v terénu – v přirozeném prostředí člověka s duševním onemocněním. Klient může využít i denní skupinové nebo individuální programy. Zájemce o službu CDZ kontaktujeme do 48 hodin,“ dodala Jana Horáková, ředitelka organizace.

Vznik Centra duševního zdraví je výsledkem společného úsilí organizace, sociálního odboru a zdravotního odboru Libereckého kraje. Organizace FOKUS Liberec, o.p.s. se ujala samotného poskytování služby, zajištění odborníků dle platného standardu Ministerstva zdravotnictví. Sociální odbor zajistil pomoc koordinační prostřednictvím individuálního projektu „Podpora procesů v rámci reformy péče o duševní zdraví v Libereckém kraji“, díky kterému mohla být zřízena pozice koordinátora péče o duševní zdraví v Libereckém kraji. Ten se tak mohl plně věnovat této problematice. Dále zajistil také pomoc v oblasti personálního rozvoje služeb, a to díky projektu „Podpora a rozvoj sociálních služeb v Libereckém kraji“, kdy je možné do března roku 2026 podpořit růst úvazků ve službách tak, aby ze zapojených služeb mohla v budoucnu vznikat další centra duševního zdraví.

Odbor zdravotnictví pak vyčlenil finanční prostředky a přispěl částkou 3.000.000 korun (vloni 374.640 korun a letos 2.625.360 korun). FOKUS Liberec, o.p.s. peníze využije na financování provozních a mzdových nákladů v prvních měsících fungování služby. Již nyní má organizace FOKUS Liberec o.p.s. plně vybavené a připravené prostory pro plnohodnotné spuštění provozu centra.

 

Youtube video

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky