Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

V liberecké synagoze se konal pietní akt, vzpomínalo se na oběti holocaustu

29. 01. 2018

Při příležitosti Dne památky obětí holocaustu se v pátek 26. ledna v liberecké synagoze v Rumjancevově ulici konal pietní akt, jehož cílem bylo uctít památku všech obětí zločinů proti lidskosti. Akci pořádalo statutární město Liberec ve spolupráci s Židovskou obcí. Vzpomínkového setkání se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Přemysl Sobotka a členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování Radka Loučková Kotasová.

Vzpomínkové setkání poukazovalo na nesmyslnost holocaustu a apelovalo na to, aby se podobné události neopakovaly v budoucnu. „Když se četla jména všech těch, kterým zmařil život nacistický režim, když jsem uslyšel všechna ta data a místa narození konkrétních obětí, brzy začala docházet jakákoliv slova. Člověk si pak uvědomí rozsah šílenství, které si dnes připomínáme,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Pietním aktem provázel Michal Hron, předseda Židovské obce Liberec. Svým projevem vzbudil v lidech naději na lepší zítřky a zdůraznil nutnost neopakovat historické omyly, ale poučit se z nich. Součástí vzpomínkové akce bylo i duchovně-hudební vystoupení pěveckého sboru Severáček, čtení jmen obětí holocaustu a závěrečná modlitba.

„Vzpomínám, že jako Předseda Senátu Parlamentu České republiky jsem každoročně pořádal obdobnou akci, neboť je stále důležité si tyto hrůzné momenty připomínat, přenášet je z generace na generaci a hlavně na ně nezapomenout! Věřím, že ani Vy nezapomínáte na to, co se dělo za druhé světové války,“ uzavřel Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort zdravotnictví.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302