Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Ve Stráži pod Ralskem už jede unikátní recyklační linka

Mgr. Langer Jiří

  • 24. 06. 2014 16:09
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Unikátní recyklační linku otevřela ve Stráži pod Ralskem firma ENVY Recycling s.r.o. Za rok dokáže zpracovat 90.000 tun skleněného odpadu. Ojedinělá je především tím, že ze skleněného odpadu dokáže vyprodukovat dokonale čistý skleněný recyklát pro opětovnou výrobu skla, a navíc umí, jako jediná v České republice, třídit sklo podle barev.

 Kraj projekt podporuje

Vybudování unikátní recyklační linky podpořil už při jejím budování také Liberecký kraj a pomoc nabízí i nadále.

Jsem rád, že máme v kraji tak moderní a ojedinělou technologii. Navíc oceňuji, že společnost přinesla do regionu i nová pracovní místa,“ konstatoval Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, který osobně oficiální provoz linky zahájil.

Společnost ocenil a pomoc přislíbil i náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Josef Jadrný.

Jde o velmi významný projekt v resortu životního prostředí, kam třídění a recyklace odpadů neodmyslitelně patří. Jako kraj budeme nápomocni firmě při získávání surovin pro recyklaci i jinou, než klasickou cestou,“ zdůraznil Josef Jadrný.

Centrum třídění a recyklace skla ve Stráži pod Ralskem přišlo na 90 milionů korun, část peněz získala ENVY Recycling z Fondu soudržnosti – 40 461 460,98 korun a část ze Státního fondu životního prostředí – 7 140 257,82 Kč.

 „Do zkušebního provozu jsme recyklační linku uvedli vloni v listopadu, letos v lednu začala výroba recyklátu. Zaměstnali jsme prozatím 20 lidí, do budoucna chceme zvýšit počet pracovních míst na dvojnásobek,“ řekl za ENVY Recycling s.r.o. ředitel Pavel Šlambora.

Ve Stráži jsou mimo jiné hrdí na to, že ENVY je firma ryze česká a kompletně celou fabriku na klíč dodala rovněž česká firma, liberecký Sklopan.  Tato společnost dodává technologie pro sklářský průmysl již od roku 1991 a v případě Stráže pod Ralskem dodala nejenom know-how, ale i letité zkušenosti ze sklářského průmyslu.

Srdcem technologie jsou optické laserové separátory, které dokáží rozlišit různě barevné sklo. Naši inženýři se inspirovali při jejím navrhování v Německu a Rakousku, kde už podobné linky fungují. U nás je však tato první,“ uvedl Zbyšek Panchartek, ředitel firmy Sklopan Liberec, která u příležitosti oficiálního uvedení recyklační linky do provozu pomohla firmě ENVY Recykling vydat osvětový, graficky skvěle provedený leták nazvaný Příběh láhve aneb Nesmrtelné jsou jen myšlenky, daně a lahve.  Zde je zajímavou a názornou formou popsáno putování lahve od výroby ke spotřebiteli a její recyklace tak, aby lidé věděli, že třídit sklo se vyplatí jim i firmám.    

V budoucnu plánují rozšíření

Recyklační linka dokáže přeměnit ve využitelnou surovinu celou řadu různých druhů odpadových skel. Například lahve, okenní tabule, obalové sklo, ale i různá autoskla, pěnové sklo a další. V rámci třídícího procesu dokáže technologie od využitelného skla precizně oddělit kovový odpad, papíry, etikety, organické nečistoty, zeminu a mnohé další věci, které se po cestě do odpadu připletly.

Do budoucna bychom rádi k hlavní technologii přidali ještě další, které by byly schopné zpracovávat tak zvané druhotné recyklace. Konkrétně tedy například zátky z lahví, hliníkové a ocelové rámečky z okenních skel, fólie z autoskel apod. Toto všechno jsou produkty z kovů, ropy nebo kaučuku, což jsou komodity, které rozhodně nemají končit na skládkách. Jde o cenné suroviny,“ nastínil Pavel Šlambora další plány strážské ENVY Recycling. Plánem společnosti je umět zpracovávat veškerý odpad, který při recyklaci skla vznikne.

Recyklovaný separát odebírají od ENVY Recycling s.r.o. zákazníci z celé republiky, sklo se tak vrací opět k prvovýrobcům. Například jde o výrobce lahví, obalového skla, lékárenského skla, plochého skla, izolačních skelných materiálů apod.

Odpad do Stráže pod Ralskem rovněž proudí z různých částí země.

Více informací najdete i na internetových stránkách www.envy.recycling.cz

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky