Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Nenechte si ujít velkolepý festival Léto na vyhlídce, který se koná na střeše krajského úřadu od 19. do 21. června.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vědecká diplomacie v kurzu. Liberecký kraj seznámil náměstka ministra zahraničí s možnostmi inovativních firem a univerzity

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 24. 05. 2024 10:17
  • Rozvoj

Sdílet článek

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zvyšuje svou aktivitu v oblasti vědecké diplomacie. Lépe navnímat specifika regionu se do Libereckého kraje vypravili Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničních věcí a Kateřina Joselová, vedoucí oddělení vědecké diplomacie.

„Dlouhé roky jsme podporovali především tradiční průmyslová odvětví Česka. Časy se ale změnily. Dnes chceme podporovat i mladé a nadějné firmy a startupy,“ říká Jiří Kozák.

Ministerstvo zahraničních věcí podle Kozáka dlouhodobě podporuje české firmy v jejich úsilí o proniknutí na zahraniční trhy. Jedním ze zmíněných nástrojů je program PROPED umožňující cesty zahraničních partnerů do Česka jakož i mise českých firem v zahraničí.

Nově podporované aktivity se zaměřují na inovativní firmy, ale i na transfer znalostí z vědeckého prostředí do praxe. Aby mohlo ministerstvo pomáhat co nejefektivněji, rozhodli se jeho zástupci navázat intenzivnější kontakt s kraji. Tak, aby lépe pochopili, co firmy a vědecká pracoviště v regionech produkují, zda mají plány na zahraniční expanzi a pokud ano, s čím by v tomto ohledu potřebovaly pomoci.

Za ideální považuje Kozák stav, kdy se tradiční a velcí průmysloví hráči během diplomatické mise doplní těmi menšími a progresivnějšími. Ti první nesou renomé a zkušenosti, ty menší je pak díky tomu možné o to lépe odprezentovat. „Funguje nám to skvěle například ve zdravotnictví,“ dodává.

Česko má v současnosti 120 ekonomických diplomatů, z toho čtyři z nich (Brusel, Washington, Tel Aviv, Taipei) zastávají rovněž funkci diplomatů vědeckých a postupně se seznamují s novou agendou.

Pro lepší přehled o specifikách regionu připravil Liberecký kraj společně se svou Agenturou regionálního rozvoje pro Jiřího Kozáka a Kateřinu Joselovou setkání s inovativními firmami, výzkumnými centry a zástupci Technické univerzity v Liberci včetně exkurzí v Libereckém podnikatelském inkubátoru a „jeho“ startupech (Hardwario, Statotest, Nullspaces), a dále ve výzkumných centrech CXI TUL a TOPTEC a v turnovském Cryturu.

„Průběh návštěvy ukázal, že se v regionu máme čím pochlubit. Věřím, že to ocení nejen zástupci ministerstva, ale do budoucna i potenciální zákazníci ze zahraničí,“ komentuje návštěvu Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

logolink

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky