Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Veterinární správa vyzývá: Hlaste nálezy uhynulého nebo zraněného ptactva 

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

  • 20. 05. 2025 15:20
  • Krizové řízení
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Veterinární správa vyzývá k hlášení nálezu nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků.

Informaci by každý nálezce měl nahlásit místně příslušně krajské veterinární správě a policii. Zejména je nutné zaměřit se na cílové druhy volně žijících ptáků viz příloha této zprávy, kteří jsou považováni jako rizikové druhy. Výzva plyne z obavy zanesení viru do chovů drůbeže v České republice prostřednictvím migrujících volně žijících ptáků, kteří jsou považováni za hlavní rezervoár viru HPAI. 

V souladu s evropskou legislativou bylo zavedeno na území České republiky sledování (surveillance) volně žijících ptáků, kdy se odebírají vzorky od nemocných, umírajících, zraněných nebo uhynulých volně žijících ptáků. Cílem tohoto sledování je získat informace o cirkulaci viru ptačí chřipky na našem území. Na základě informací získaných z těchto sledování se provádí analýza rizika a přijímají se preventivní opatření k ochraně chovů drůbeže. Z toho důvodu je nezbytná spolupráce veterinární správy s mysliveckými sdruženími, ornitology, organizacemi pro sledování a kroužkování volně žijících ptáků, ochránci přírody, záchrannými stanicemi, hasiči, policií a obcemi.

Z bezpečnostních důvodů by se člověk neměl dotýkat a ani nijak nemanipulovat s nemocnými nebo mrtvými ptáky. Pokud je to možné, zamezit vstupu dalších osob na místo nálezu. 

V případě nálezu ptáka podezřelého z otravy (např. dravci) je vhodné kromě Policie ČR
oznámit tuto skutečnost taktéž na krajskou veterinární správu, aby kromě toxikologického vyšetření mohlo být provedeno taktéž vyšetření na ptačí chřipku.

Krizová linka pro Liberecký kraj: +420 720 995 207 – Krizová linka pro hlášení nákazy nebo mimořádné situace. Není určená k přijímání stížností. Linka je k dispozici nepřetržitě. 

Další informace: Návody a postupy – Státní veterinární správa

Zdroj: informace od Státní veterinární správy

  • 03 Seznam cilovych druhu volne zijicich ptaku pro pasivni surveillanci ptaci chripky (.xlsx)
    24 kB
    20. 05. 2025 16:00
  • 02 Letak AI Pozor na ptaci chripku s QR kodem (.pdf)
    566 kB
    20. 05. 2025 16:00

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky