Vietnamští delegáti nabídli Libereckému kraji nové pracovní síly

[24636|2b405d17d4a87c627588320c61a662aa|5|public/vnejsi_vztahy/hlavni_predstavitele_85e31920a0.jpg]

28. 02. 2008
[id:6186|autor:Mgr. Matoušová Barbora|email:barbora.matousova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

Třídenní návštěva vietnamské delegace v Libereckém kraji byla zahájena ve středu 27.února v sídle kraje. Delegáty z provincie Ha Tinh uvítal hejtman Petr Skokan společně s členem rady kraje Vítem Příkaským. Vietnamskou stranu prezentovali Le Van Chat, hejtman provincie, Nguyen Doan Sang, ředitel krajského úřadu přírodních zdrojů a životního prostředí, Nguyen Van Son, ředitel krajského úřadu práce, válečných invalidů a sociálních věcí, Ho Anh Tuan, náměstek úřadu práce, Luu Quang Binh, předseda představenstva akciové společnosti Viet Ha, a zástupci v ČR Trinh Van Thanh a Phan Dinh Huy. Coby jednatel společnosti Savado Cons., s.r.o. byl k jednání přizván také Filip Bubrle.

Oba regiony spojuje zájem o investice a spolupráci. Systematičtější využití pracovních sil se ukazuje jako jedna z možností spolupráce. „Od návštěvy si slibujeme především koordinaci vietnamských pracovníků na území kraje,“ vysvětlil hejtman Petr Skokan. Vzhledem k tomu byli na setkání přítomni také zástupci úřadů práce v Libereckém kraji – Zdeňka Cibulková, ředitelka Úřadu práce Česká Lípa, Jan Rychlík, ředitel Úřadu práce Semily, František Schier, ředitel Úřadu práce Jablonec nad Nisou a Lubomír Záleský, vedoucí trhu práce z Úřadu práce Liberec. „Předpokládali jsme, že bude otevřena debata o  spolupráci  obou regionů. Pozvali jsme proto i zástupce našich úřadů práce, aby byli seznámeni s případnou nabídkou pracovních sil,“ upřesnil Vít Příkaský.

Hejtman provincie Ha Tinh předal Petru Skokanovi seznam pracovních nabídek a možných investic, které by vietnamská strana uvítala. „V první řadě usilujeme o to, aby naše provincie, která je v současnosti zaměřena spíše na zemědělství, začala budovat průmysl. Máme totiž k dispozici velké množství nerostných surovin. Na druhé straně máme díky dlouhému pobřeží a nezničené přírodě velký potenciál pro cestovní ruch,“ dodal. Za velkou výhodu svého regionu považuje také pracovní síly. „Ročně můžeme nabídnout až sedm tisíc kvalifikovaných pracovníků do zahraničí.“

V nerostném bohatství provincie vidí Petr Skokan příležitost pro podnikatele, kteří by rádi v tamní oblasti investovali. „Provincie Ha Tinh nabízí obrovské množství surovinných zdrojů. Pokud by tedy naši podnikatelé měli chuť toho využít a  investovat ve Vietnamu, mají nyní ideální možnost.“ S tím souhlasí Vít Příkaský: „Nerostné suroviny tvoří předpoklad pro perspektivní rozvoj průmyslu. Následovat by mohla  spolupráce ve vietnamských průmyslových zónách. K tomu je nutná dobrá infrastruktura, což je další oblast, v níž by se naši lidé mohli uplatnit.“

Nejen průmysl, ale také kultura a vzdělání jsou oblastmi, o které se vietnamští delegáti zajímají. Neopomněli tedy navštívit Technickou univerzitu Liberec a Severočeské muzeum v Liberci. Ve čtvrtek 28.února mají na programu návštěvu České Lípy a Nového Boru a v pátek 29.února zavítají do Jablonce nad Nisou.

Mgr. Matoušová Barbora
barbora.matousova@kraj-lbc.cz