Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Vlakové jízdní řády přinášejí od 5. února 2024 novinky. Vyjedou další noční spoje

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 30. 01. 2024 12:49
  • Doprava

Sdílet článek

V Libereckém kraji se od 5. února 2024 mimořádně upraví jízdní řády na železnici. Z Liberce vyjedou do České Lípy, Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Semil další noční vlaky.

Noční vlaky z Liberce i v pracovní dny

Doposud na trasách z Liberce jezdí vlaky s odjezdy okolo 0:35 z Liberce ve směrech Tanvald (Desná), Frýdlant, Hrádek nad Nisou, Semily a Česká Lípa střelnice, ale to pouze ve dnech, po kterých následuje volný (nepracovní) den, tj. zejména v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

Od 5. února budou noční spoje v provozu každý den. Dosavadní spojení s odjezdy okolo 0:35 z Liberce zůstává zachováno. V ostatní dny pojedou nové spoje o hodinu dříve, půl hodiny před půlnocí z Liberce, tedy zpravidla od neděle do čtvrtka.

Liberecký kraj si v uplynulém roce nechal zpracovat studii „Vize Libereckého kraje po roce 2050“. Při jejím zpracování se uskutečnil průzkum a workshop se studenty. „Máme zájem udržet mladou generaci v regionu po celý aktivní život. Veřejná doprava je pro ně jedním z nejdůležitějších diskusních témat. Takový zájem studentů mne mile překvapil stejně jako jejich pozitivní hodnocení dopravních služeb,“ přibližuje výsledky průzkumu Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Jediné výtky mladé generace se dotýkaly chybějícího kvalitního železničního spojení celého regionu s Prahou a omezené nabídky nočních spojů. Těmito tématy se vedení kraje dlouhodobě zabývá.

O lepší železnici do Prahy dlouhodobě aktivně vyjednáváme s Ministerstvem dopravy a Správou železnic. Téma zlepšení meziměstské noční dopravy spadá do působnosti Libereckého kraje, a proto jsme mohli na požadavky studentů okamžitě zareagovat rozšířením nabídky nočních vlaků mezi hlavními krajskými sídly na každodenní provoz,“ doplnil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Nové ranní vlaky pro pracující do Liberce

Spolu se zavedením nočních vlaků vyjedou ze Semil a České Lípy nové spoje brzy ráno i opačným směrem.

Z České Lípy nově pojede první vlak do Liberce s příjezdem již ve 4:51. Toto spojení bylo poptávali především cestující, kteří dojíždí do zaměstnání ve vzdálenějších částech Liberce.

Nový vlak ze Semil, Železného Brodu a Turnova do Liberce vyplňuje dosavadní časovou mezeru veřejné dopravy v ranní špičce a do Liberce bude mít příjezd v atraktivním čase 6:25.

Korekce jízdního řádu mezi Libercem a Žitavou z důvodu zpoždění

Od 5. února bude vlak TL20942 zkrácen z Žitavy do Hrádku n.N. V úseku Liberec (5:30) – Hrádek n. N. (5:52) zůstává vlak v provozu beze změn.

Důvodem omezení uvedeného spoje je řešení aktuálního zpožďování vlaků na cele trati v ranní špičce pracovních dnů. Trať mezi Hrádkem n. N. a Libercem je druhou nejvytíženější v Libereckém kraji. V současné době bohužel intenzita provozu na trati dosáhla jejích kapacitních limitů a další vlaky již není možné po trati provézt, aniž by vznikala zpoždění. Pro rok 2025 je plánována rekonstrukce stanic Chrastava a Hrádek n. N., což dosavadní zastaralý a nedostatečný stav infrastruktury částečně zlepší. Vyřešení všech provozních problémů železnice mezi Libercem a Varnsdorfem ovšem přinese až oprava a zvýšení rychlosti v polské části trati. Jednání o její opravě probíhají mnoho let na mezivládní úrovni.

Rozjezd nových vlaků z Liberce (neděle-čtvrtek):

23:35 L1 Liberec – Jablonec nad Nisou – Tanvald

23:39 L2 Liberec – Jablonné v Podještědí – Česká Lípa

23:35 L3 Liberec – Turnov – Semily

23:35 L6 Liberec – Frýdlant v Čechách

23:35 L7 Liberec – Chrastava – Hrádek nad Nisou

Podrobné jízdní řády jsou k dispozici Jízdní řády | IDOL (iidol.cz)

Pokud budou cestující potřebovat více informací, mohou se obrátit na Zákaznické centrum IDOL na tel. 488 588 788, nebo na Centrální dispečink IDOL na tel. 704 702 000.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky