Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě vystaví Trofeje Excursionsclubu

16. 04. 2018

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě otevírá ve středu 25. dubna v 16. 00 hodin v Maštálkově výstavní síni výstavu Trofeje Excursionsclubu. Vznikla u příležitosti 140. výročí vzniku Nordböhmische Excursionsclubu, vlastivědného spolku severních Čech. Založen byl roku 1878 jako sdružení zájemců, kteří chtěli poznat minulost, přírodu a současnou tvářnost nastupující průmyslové epochy a vyjádřit lásku k domovině, jejíž dávná podoba se začala pomalu vytrácet.

Členové různého zaměření psali do klubového časopisu, podnikali společné badatelsky zaměřené výlety a sbírali různé památky. K jejich trofejím patřily archiválie, numismatika, drobné umělecké výtvarné památky. Důležité místo měly fotografie, v nichž byl spatřován nejvěrnější dobový obraz historie i proměn okolního světa. Část těchto sbírek se dochovala a jsou na této výstavě.

Návštěvníci se setkají příkladně se snímky z rekonstrukce Křížového kostela v České Lípě
v roce 1897. V detailech nahlédnou na stavbu viaduktu přes údolí Karba v tom samém období. Budou mít příležitost seznámit se s osobnostmi tvůrců těchto snímků, příznivců činnosti klubu.

Výstava poskytne i pohled do širšího světa, na obrázky přivezené z cest, třeba z historické Prahy nebo Drážďan či Alp. Vše, z čeho měl člověk těch časů jako i dnes radost. Nebýt těchto snímků, tak bychom v řadě případů už nikdy nespatřili svět, který se zatím tolik změnil.

Výstava v Maštálkově síni potrvá od 26. 4.  do 17. 6.  2018. Vernisáž se koná ve středu
25. 4. 2018 v 16. 00 hodin.

 

Zdroj:  Tisková zpráva Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, Ladislav Smejkal                      

Mgr. Andrea Fulková
andrea.fulkova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226332
Mobil: 739541549