Vydrovi tvoří v Křišťálovém údolí šperky i ryté sklo

06. 04. 2021

Broušení šperkových součástí, přírodních kamenů, rytí skla a výroba autorských skleněných šperků. Tím vším se zabývá rodinná firma manželů Vydrových, která působí v Křišťálovém údolí. Sídlí ve městě zasvěcenému sklářství již po staletí – v Novém Boru.

Výrobě šperků a zpracování skla se věnují Vydrovi od dob studií. Postupně se snaží vyvíjet vlastní techniky zpracování kovu, kamenů a skla s použitím různých technologií. Společně se celoživotně věnují technikám zušlechťování skla.

Bohdana Vydrová se zabývá hlavně výrobou šperků, její manžel se naopak věnuje celý život rytině ve všech jejích formách od naprostých miniatur v kameni až po velká díla. Snaží se uplatňovat různé rytecké techniky mnohdy hraničící až s brusem.

„Šperky paní Vydrové ocení zákaznice, které chtějí takzvaně něco jiného. Jde o designové šperky, které si bezesporu ihned získají pozornost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz