Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Výherce soutěže Kniha roku libereckého kraje vyhlásí 1. června

26. 05. 2023

Již pošesté se letos konala soutěž Kniha roku Libereckého kraje. Jejím cílem je ocenit autory a nakladatele za mimořádný literární počin, který se, jakkoliv vztahuje k Libereckému kraji. Vítěze tohoto ročníku vyhlásí ve čtvrtek 1. června od 14 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Sedmičlenná odborná komise posuzovala na 46 dílech grafické zpracování, výtvarné řešení a kompletní estetický dojem. 

„V letošním roce bylo za historii soutěže přihlášeno nejvíce titulů. Roste i počet přihlášených knih pro děti, a z toho mám opravdu velkou radost. Myslím, že letošní ročník byl z těch dosavadních pro porotu nejobtížnější na hodnocení. Bylo tam nejvíc titulů, mezi kterými bylo velmi těžké najít ten jeden vítězný,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V porotě usedli Dana Petrýdesová, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, Jiří Padevět, spisovatel a ředitel nakladatelství Academia, Martin Fryč, knihkupec, Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Daniel David, předseda výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Martin Féna, vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Libereckého kraje a Miroslav Stuchlý člen Libereckého autorského kruhu (LAK).

Vítězové v kategoriích Beletrie a poezie, Odborná a populárně naučná literatura, Literatura pro děti a mládež, učebnice, Umělecká monografie a výtvarná publikace, Kniha o obci a Osobnost získají finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.

Výherce kategorie Cena čtenářů získá výrobek šenovské umělecké průmyslovky. V letošním roce bude oceněno i šest hlasujících, kteří podpořili své knihy v Ceně čtenářů. Na ty čekají dárky z Libereckého kraje, Knihkupectví a antikvariátu Fryč a Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324