Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Vyhlídka na terase v 17. patře budovy Krajského úřadu LK v Liberci je od 28. června opět přístupná veřejnosti

28. 06. 2010

Vedení Krajského úřadu LK připravilo i letos otevření vyhlídky z terasy budovy Krajského úřadu LK, v ulici U Jezu, v Liberci. Poprvé bude terasa pro zájemce o nádherný výhled ze 17. patra nejvyšší budovy v Liberci (78 m.)  oficiálně otevřena 28. června, nově s informačními tabulemi s turistickými cíli.

Návštěvníci mohou nevšední pohled na Liberec a okolí absolvovat každý všední den od 9,00 do 15,00 hodin až do konce prázdnin. Nevšední zážitek jistě přinese i jízda paternosterem. Zájemci o vstup do vyhlídkového podlaží se hlásí na kontaktním centru krajského úřadu,  ve vestibulu KÚLK, U Jezu 642/2a, Liberec.

„Ve vyjímečných případech, například zahraniční návštěva, exkurze školy, hromadný zájezd a podobně, lze zajistit krátkou prohlídku i individuálně mimo oficiální termíny,“ uvedla vedoucí kanceláře ředitele KÚLK Marie Filipová s tím, že je však třeba se raději předem telefonicky objednat na recepci úřadu  (telefon 485 226 111). Vstup je zdarma.

Rozhled ze střechy „výzkumáku“

Méně známé místo pro pohled na město, Jizerské hory či Ještěd je takřka ve středu Liberce. Z výšky 78 metrů se lze pokochat pohledem do dálky i hloubky, neboť výhled není rušen vzrostlými stromy. Přijďte si to vyzkoušet na vlastní oči.

Budova, v níž dnes sídlí Liberecký kraj, byla postavena v letech 1967–1976 pro potřeby Státního výzkumného ústavu textilního a Výzkumného ústavu textilní technologie. Dům je se svými 21 podlažími nejvyšší budovou v Liberci a je i po letech jeho nepřehlédnutelnou dominantou. Autorem budovy je architekt Zdeněk Plesník, v té době projektant „gottwaldovského“ Centroprojektu vzešlého z Baťova odboru výstavby.

Tento odbor vyprojektoval mimo jiné proslulou správní budovu firmy Baťa, takzvanou „Jednadvacítku“. Ačkoli obě stavby vznikaly v různých režimech a pod různými projektanty, nesou celou řadu společných rysů. Kupříkladu využití páternosteru, který v Liberci vyjíždí dokonce o jedno patro výše než ve Zlíně, nebo osazení kolejnice na střešní terasu, která slouží k zavěšení pojízdné lávky na čištění fasády.

Součástí původního Plesníkova návrhu byl most v podobě obdélníkové piazzety, který by umožňoval důstojný vstup do budovy. Tento problém není vyřešen dodnes.

V době svého vzniku byl tento dům jedním z mála výškových objektů. Výrazným prvkem fasády je použití vkládaných parapetů, které opticky zdvojnásobují výšku domu. 

Rekonstrukce výškové budovy pro sídlo Libereckého kraje byla zahájena v roce 1999 a ukončena v roce 2000. Poslední dubnové pondělí roku 2007 byl otevřen nově zrekonstruovaný vestibul a vstupní hala. Jednalo se o poslední část rozsáhlých a několikaletých úprav objektu kraje. 

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 324
Mobil: 739 541 624