Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Výlet drahou po Máchově kraji: hraběcí čekárna, muzeum Čtyřlístku i domácí med
- 09. 12. 2021 14:39
- Cestovní ruch
Máchovým krajem prochází pouze jedna železniční trať, jejíž historie se začala psát v roce 1865. Tehdy začala stavba úseku Bakov nad Jizerou – Česká Lípa, který v současnosti pokračuje až do Rumburku. Výstavbu České Severní dráhy, podle německého názvu Nordbahn zvané též důvěrně nordbánka, podporoval hrabě Arnošt František Waldstein, který měl své sídlo na zámku v Mnichově Hradišti a byl schopným podnikatelem. Díky jeho iniciativě dnes prochází trať Doksy, kde mu byla jako poděkování postavena speciální takzvaná valdštejnská čekárna. Nádraží v Doksech vyhrálo anketu o nejkrásnější nádraží v Čechách v roce 2017.
„Stavba železnic byla zásadním přelomem v dopravě. Jak pro osobní dopravu, tak zejména pro dopravu nákladní. Znamenala velký impuls pro rozvoj podnikání a to byl také důvod, proč do ní investovaly významné šlechtické rody a podnikatelé té doby,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Velkou popularitu trati zajistila také císařská rodina, která vlastnila zámek v Zákupech. Do doby, než se zprovoznila trať Česká Lípa – Mimoň, dojížděli příslušníci vládnoucího rodu kočárem ze zastávky Srní do Zákup.
Kdo vystoupí z vlaku v Doksech, může navštívit tamní Muzeum Čtyřlístku a labyrint strašidelných pohádek. Na zámku čeká na turisty také moderní prohlídkový okruh, který si mohou užít sami, s průvodcem nebo při některé ze zážitkových prohlídek s divadelními herci.
Milým suvenýrem z výletu může být domácí med z firmy Elmek v Bělé pod Bezdězem nebo od Evy a Josefa Novotných ze Zahrádek.
Další aktuality
Na Den otevřených dveří podstávkových domů uvítá návštěvníky 32 lidových stavení
- 19. 05. 2025
- Cestovní ruch
Staročeské trhy v Turnově nabídnou muziku, divadlo a hlavně řemesla
- 19. 05. 2025
- Cestovní ruch
- Kultura