Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstava v galerii vzpomíná na výtvarníka Jaroslava Krále

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 11. 11. 2022 14:24

Sdílet článek

Nová výstava s názvem Jaroslav Král – Život s kresbou je k vidění v Grafickém kabinetu Oblastní galerie Liberec. U příležitosti osmdesáti let od umělcovy smrti v koncentračním táboře představuje jeho neznámé práce převážně ze soukromých sbírek. Kresba má v tvorbě Jaroslava Krále stejnou důležitost jako olejomalba, v níž spočívá obecně uznávané těžiště jeho tvorby.

Jaroslav Král (1883–1942), výrazná osobnost brněnské výtvarné scény 1. poloviny 20. století, proslul svými karikaturami slavných osobností z uměleckého světa, svou pozornost a tvůrčí úsilí ale věnoval figurální a portrétní tvorbě. Typickým rysem jeho portrétů a figurálních kompozic je určitá umělecká syntéza lyrického a imaginativního kubismu s neoklasicistním pojetím, naopak jeho zátiší jsou již výhradně kubistická.  

Král se narodil 5. prosince 1883 v Malešově u Kutné Hory ve velké rodině se čtyřmi sourozenci, s nimiž ho celoživotně pojilo nezvykle silné pouto. Tragická smrt umělcova otce rodinu ještě více stmelila, a v dospělosti dokonce nechal Jaroslavovi jeho bratr Josef v Brně postavit vilu s ateliérem, aby mohl nerušeně pracovat.  V Brně prožil Král nejvýznamnější část svého tvůrčího života a aktivně se podílel na kulturním dění moravské metropole. Avšak v mnoha směrech neměl Jaroslav Král v životě štěstí. Vícekrát pocítil křivdy v zaměstnání, kdy mu nebylo umožněno vykonávat profesi učitele kreslení, a přestože byl mnohými umělci své doby ceněn, jeho volná tvorba se nesetkala s tak příznivou odezvou, jakou by si zasloužila.  Možná i plachá a idealistická povaha měla vliv na to, že se nikdy neoženil a zůstal bezdětný. Stejně jako jeho bratři se i on politicky angažoval a za své levicové postoje byl v roce 1941 zatčen. Přes vytrvalé snahy jeho rodiny o záchranu byl deportován do Osvětimi a dne 22. března 1942 usmrcen v plynové komoře.

Připomínat veřejnosti umělce, kteří padli za oběť diktátorských režimů, považuji zejména v dnešní době za velmi zásadní a nesmírně společensky přínosné. Proto mě velmi těší, že Oblastní galerie Liberec svou výstavou právě na takového neprávem opomíjeného umělce upozorňuje,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. „Výstava kreseb Jaroslava Krále je pro mě osobně důležitá nejen kvůli nesporné kvalitě jeho děl, ale i pro ušlechtilý charakter a celoživotní pokoru, která ho neopustila ani ve vězení,“ vysvětluje kurátorka výstavy Michaela Kubišová. Spoluvězeň Jaroslava Krále Miloš Sum velmi výstižně popsal Královu osobnost v dopise: „Nezapomenu nikdy na chvíle prožité s Jaroslavem Králem, nezapomenu na něj ani jako na malíře, ale hlavně jako na člověka. Byl vyrovnaný, mírný, až příliš skromný a nanejvýš dobrého srdce.“

Výstava v Oblastní galerii Liberec navazuje na výstavu z Malé pevnosti v Terezíně, která se uskutečnila tento rok v létě pod kurátorským vedením PhDr. Jana Štíbra. Expozice potrvá do 26. února příštího roku.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky