Výstava Velká válka 1914–1918 začala v Severočeském muzeu v Liberci

26. 06. 2014

V roce 2014 si svět připomíná sto let od začátku mezinárodního konfliktu, který se svým rozsahem stal do té doby nevídaným a do historie vstoupil jako "velká" nebo "světová válka". K této příležitosti připravilo Severočeské muzeum výstavu nazvanou Velká válka 1914–1918, která návštěvníky provede zásadními fázemi tohoto konfliktu.

Včera ji slavnostně zahájila náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová za účasti uniformovaných vojáků z Klubu vojenské historie v Liberci.

Návštěvníky vernisáže provedl výstavou její autor Ivan Rous.

„Lidé projdou  událostmi od atentátu v Sarajevu 28. června 1914 a vyhlášení války Rakousko-Uherska Srbsku o měsíc později, přes odchod vojáků na bitevní pole a počáteční optimistické výhledy na brzké ukončení bojů, až po hrůzy ve frontových zákopech a vyhladovělém zázemí, konec války 11. listopadu 1918, zánik rakousko-uherské monarchie a vznik Československé republiky,“ uvedl mimo jiné Ivan Rous.

Návštěvníci uvidí originální plakáty, včetně „Mým národům“, vyhlášky města Reichenberg, uniformy, přilby, vojenské předměty z válečného pole, včetně protézy,  sošky  i portrét Franze Josefa…

Výstava potrvá do 9. listopadu 2014.

Mobil: 739541588